Samorządy w naturalny sposób przejmują część zadań dotyczących ochrony zdrowia

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2018 10:12

- Nie znam kraju, w którym opieka zdrowotna funkcjonuje dobrze bez aktywności samorządów i organizacji pozarządowych m.in. w zakresie profilaktyki - mówi prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Samorządy w naturalny sposób przejmują część zadań dotyczących ochrony zdrowia
FOT. PTWP

- To właśnie samorządy są najbliżej obywatela i decydują o bardzo wielu ważnych kwestiach na swoim terenie, dlatego w naturalny sposób przejmują także część obowiązków związanych z funkcjonowaniem opieki zdrowotnej - zaznacza prof. Andrzej Fal.

I dodaje: - Oczywiście za realizacją tych zadań jednostek samorządu terytorialnego powinna iść odpowiednia alokacja środków finansowych, bo samorządy muszą mieć pieniądze, aby wywiązywać się z obowiązków dotyczących zdrowia mieszkańców.

Z punktu widzenia klinicysty prof. Andrzej Fal zauważa, że dobrze prowadzone samorządowe programy polityki zdrowotnej w wielu przypadkach wymagają merytorycznego wsparcia, m.in. na etapie ich przygotowana, gdyż lokalne czy regionalne władze mogą nie mieć medycznych kompetencji.

- Z drugiej strony samorządowe programy zdrowotne realizowane są często w dużych populacjach, do których żaden szpital czy poradnia nie ma dostępu. Dlatego dobrze przygotowany, wdrożony i monitorowany program samorządowy jest wręcz bezcenny, jeśli chodzi o efektywność takich działań - mówi specjalista.

- Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że samorządowe programy dotyczące profilaktyki oraz wczesnego wykrywania przewlekłych chorób układu oddechowego sprawdzają się na całym świecie i bardzo się cieszę, że zaczęły się sprawdzać w Polsce - podkreśla prof. Andrzej Fal.

- To bardzo ważne, ponieważ nadal ok. 70 proc. ludzi chorujący w Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), żyje w pełnej nieświadomości, że choruje na POChP - przypomina prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XIV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2018 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum