Samorządy potrzebują wsparcia, więc AOTMiT wychodzi im naprzeciw

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 01 października 2019 14:24

Mamy plan, by decyzje o realizowanych programach były podejmowane na racjonalnych przesłankach, czyli oparte na dowodach, efektach klinicznych i ekonomicznych. Zadanie jest proste - przy ograniczonych zasobach uzyskać maksimum efektów zdrowotnych - mówi prezes AOTMiT, Roman Topór-Mądry.

Samorządy potrzebują wsparcia, więc AOTMiT wychodzi im naprzeciw
Na zdj. prezes AOTMiT, Roman Topór-Mądry Fot. PTWP

Mamy w planach przeprowadzenie kilkudziesięciu szkoleń. To pierwszy tak duży projekt, jeśli chodzi o zasięg terytorialny, ale też liczbę uczestników - blisko 5 tysięcy osób - ocenił dr Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, inaugurując projekt „Racjonalne decyzje w systemie ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnej polityki zdrowotnej”, który realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Warszawa, 1 października br.)

Za tydzień ruszają pierwsze szkolenia (harmonogram spotkań przewidzianych w tym roku poniżej).

Trochę historii
Samorządowe programy polityki zdrowotnej (PPZ) pojawiły się w 2004 roku w oparciu o przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W 2009 roku wprowadzono wymóg uzyskania przez program opinii Agencji, jednak nie była ona dla samorządów wiążąca. Program mógł być realizowany mimo negatywnej opinii AOTMiT.

W 2018 roku opinie Agencji stały się wiążące, a warunkiem realizacji programu była ocena pozytywna.

W Polsce wciąż tylko ok. 30 proc. samorządów realizuje jakiekolwiek programy polityki zdrowotnej. Eksperci podkreślają, że aby to zmienić, potrzebne jest wsparcie ze strony różnych instytucji, nie tylko finansowe.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Agencja przeprowadzi w latach 2019-2022 projekt, którego zadaniem jest wsparcie samorządów w przygotowaniu wniosków samorządowych programów polityki zdrowotnej. Dodatkowym założeniem jest też szerzenie świadomości prozdrowotnej wśród mieszkańców, by wpływać chociażby na ich większą zgłaszalność na badania przesiewowe i zmianę stylu życia.

W sumie, w planie jest przeprowadzenie 84 szkoleń, które poprowadzi 60 wykładowców Agencji, z udziałem 4 965 uczestników, w 16 miastach wojewódzkich.

Agencja przygotowała już i opublikowała schematy i rekomendacje programów dotyczących m.in. szczepień przeciwko grypie, HPV oraz otyłości u dzieci. Kolejne kilkadziesiąt jest w przygotowaniu.

Kto na szkolenie
- Mamy plan, by decyzje o realizowanych programach były podejmowane na racjonalnych przesłankach, czyli oparte na dowodach, efektach klinicznych i ekonomicznych. Wśród spraw, którymi się zajmujemy, są m.in. analizy naukowe, które mają pomóc w efektywnym wydawaniu środków na zdrowie. Zadanie jest proste - przy ograniczonych zasobach uzyskać maksimum efektów zdrowotnych - mówił szef Agencji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum