Samorządy medyczne o projekcie "niebezpiecznej liberalizacji" dostępu do ich zawodów

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 12:13

Cztery samorządy zawodów medycznych "zgodnie i stanowczo" opowiadają się za odrzuceniem w całości poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych.

Samorządy medyczne o projekcie "niebezpiecznej liberalizacji" dostępu do ich zawodów
FOT. Fotolia

Stanowisko prezesów samorządów zawodów medycznych zostało opublikowane na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej w środę (25 listopada). Dokument został podpisany przez prezesów: Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

"Troską samorządów zawodów medycznych jest zapewnienie, aby zawody te były wykonywane przez osoby o odpowiednim poziomie wykształcenia i kompetencji. (...) Opiniowany projekt ustawy zmierza w kierunku przeciwnym, wprowadzając niebezpieczną liberalizację dostępu do wykonywania zawodów medycznych w Polsce dla osób, które uzyskały dyplom poza granicami Unii Europejskiej, podczas gdy na coraz wyższym poziomie są wymagania stawiane osobom kształcącym się w Polsce" - czytamy.

Zdaniem samorządów projektowane rozwiązania nie gwarantują rzeczywistej weryfikacji kwalifikacji osób dopuszczanych do wykonywania zawodów medycznych, aktualności posiadanej przez nich wiedzy medycznej ani nawet ich zdolności do komunikowania się z pacjentem w języku polskim.

"Tak szerokie i niekontrolowane otwarcie systemu ochrony zdrowia na osoby, które wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe zdobyły w krajach, w których systemy kształcenia w zawodach medycznych są istotnie różne od standardów przyjętych na obszarze Unii Europejskiej, nie znajduje uzasadnienia nawet w trwającym obecnie stanie epidemii" - podnoszą samorządy.

W ich ocenie projekt ustawy zawiera rozwiązania, które stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Więcej: nil.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum