Samorządy mają coraz więcej pomysłów na zdrowie swoich mieszkańców. ZAGŁOSUJ!

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia06 lutego 2022 12:00

Profilaktyka. Trwa piąta edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd". Do 14 lutego czytelnicy Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego w głosowaniu internetowym mogą wybierać najciekawsze, ich zdaniem, programy profilaktyczne realizowane przez gminy, powiaty i województwa.

Samorządy mają coraz więcej pomysłów na zdrowie swoich mieszkańców. ZAGŁOSUJ!
Samorządy mają sporo pomysłów na programy zdrowotne Fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach
 • Do organizujących Konkurs "Zdrowy Samorząd" redakcji Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego wpłynęło ponad 90 programów zdrowotnych realizowanych przez samorządy!
 • Cieszy nas nie tylko liczba, ale i różnorodność projektów zgłoszonych przedsięwzięć, w tym m.in. dotyczących zdrowia psychicznego, wspierania osób z niepełnoprawnościami i seniorów
 • Internetowe głosowanie w ramach Konkursu "Zdrowy Samorząd" potrwa do 14 lutego (do godz. 12.00). Głosy możecie oddawać TU
 • Konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym VII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 3-4 marca 2022 r.)

Cieszy duża liczba i zróżnicowanie samorządowych programów

14 stycznia 2022 r. upłynął termin przyjmowania zgłoszeń w ramach piątej edycji Konkursu „Zdrowy Samorząd”. Do organizujących go redakcji Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia wpłynęło z całego kraju ponad 90 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa.

Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych programów. Trafiły do oceny ekspertów z Rady Konsultacyjnej. Mogą na nie głosować także nasi czytelnicy. Oba głosowania są niezależne od siebie.

Bardzo cieszy nas zarówno duża liczba, jak i różnorodność tematyczna nadesłanych opisów zdrowotnych przedsięwzięć przygotowanych i realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Szczepienia nie dominują już tak wyraźnie jak w poprzednich latach. Widać, że samorządy szukają nowych pomysłów i je znajdują.

Wśród nadesłanych zgłoszeń zwraca uwagę naprawdę sporo ciekawych programów dotyczących, między innymi zdrowia psychicznego (szczególnie adresowanych do dzieci i młodzieży), wsparcia dla osób starszych i z niepełnoprawnościami, a także projektów związanych z rehabilitacją i fizjoterapią.

Skutecznie trafić z profilaktyką do wybranych grup odbiorców

Wśród zgłoszeń nie brakuje kampanii w niekonwencjonalny sposób kierowanych do wybranych grup odbiorców, w tym do dzieci i młodzieży. Przykładem takiej inwencji jest program pt. „#Pomyśl!” przeprowadzony przez powiat wolsztyński - o tematyce opisującej szkody wynikające z używania substancji psychoaktywnych i kształtujący prozdrowotny styl życia.

Zadanie, obejmowało, między innymi: konkurs na scenariusz dla uczniów szkół ponadpodstawowych; konkurs na plakat dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych; przygotowanie przedstawienia teatralnego/filmu pt. „#Pomyśl!”; wykonanie prezentacji multimedialnej; teaserową kampanię reklamowa działań projektowych pn. „Pomyśl!”. Całość miała swoją tajemniczością zaintrygować odbiorcę, przyciągać jego uwagę i sprawić, że społeczeństwo zapamięta kampanię długo po jej zakończeniu.

Z kolei powiat bielski corocznie organizuje z dużym rozmachem Regionalną Olimpiadę o Zdrowiu Psychicznym. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży i każdego roku porusza inny zakres tematyczny.

Natomiast powiat kępiński zrealizował programu „Pijany życiem”, który poprzez zróżnicowane formy przekazu (spotkania, wykłady, wydarzenia plenerowe) dostarczał uczestnikom rzetelnej wiedzy na temat niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą używki oraz pokazanie kruchej granicy, której przekroczenie oznacza, często nieświadome wejście w uzależnienie.

„Powiat kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności” - to tytuł programu przeprowadzonego w latach 2018-2021 przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, obejmującego, m.in.: zabiegi rehabilitacyjne, porady udzielane przez specjalistów z Powiatowych Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz wypożyczalnię sprzętu do rehabilitacji domowej.

V Konkurs "Zdrowy Samorząd". Laureatów poznamy 3 marca

W portalu Rynek Zdrowie sukcesywnie będziemy przypominać programy zgłoszone do tegorocznej edycji „Zdrowego Samorządu”. Szczegółowe opisy wszystkich programów zajdziecie TUTAJ.

Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną Konkursu. Jeden z projektów otrzyma także nagrodę czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego, którzy do 14 lutego 2022 r. (do godz. 12.00) wzięli udział w głosowaniu internetowym.

Nagrody - statuetki „Zdrowy Samorząd” - zostaną przyznane w trzech kategoriach:

 • Zdrowa Gmina
 • Zdrowy Powiat
 • Zdrowe Województwo

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 3 marca 2022 r. podczas Gali VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

V Konkurs „Zdrowy Samorząd” jest wydarzeniem towarzyszącym VII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 3-4 marca 2022 r.).

Więcej o Kongresie i rejestracja: hccongress.pl

_______

3 marca 2022 r., godz. 16.00-17.30 w ramach VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się sesja „Model opieki zdrowotnej w powiecie”.

Ramowy program tej debaty:

 • Rola szpitala powiatowego w regionalnej polityce zdrowotnej – dziś i jutro
 • Szpitale powiatowe w planowanej reformie całego szpitalnictwa
 • Czy w Polsce jest za dużo szpitali powiatowych?
 • Powiaty w systemie zdrowia publicznego
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum