Samorządowcy przeciw angażowaniu nocnej opieki do zadań koronera

Autor: oprac. MP • Źródło: ZPP/Rynek Zdrowia21 września 2022 07:00

W trakcie posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wrócił temat nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. - Angażowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do stwierdzania zgonów jest błędne - uważa Związek Powiatów Polskich. Samorządowcy pytają również o finansowanie.

Samorządowcy przeciw angażowaniu nocnej opieki do zadań koronera
Czy lekarz w trakcie dyżuru powinien jechać stwierdzić zgon? Samorządowcy zaopiniowali ustawę o cmentarzach Fot. Shutterstock
  • Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST pozytywnie zaopiniował nowelizację ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych
  • Związek Powiatów Polski zgłosił jednak kilka uwag dotyczących finansowania systemu stwierdzania zgonów
  • Samorządowcy jako błędne uważają angażowanie do stwierdzania zgonów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Uwagi Związku Powiatów Polskich

Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniował nowelizację ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która ma zastąpić archaiczne przepisy pochodzące z 1959 roku.

- Ponieważ nowa ustawa jest potrzebna, z tego względu zdecydowano się na zaopiniowanie projektu pozytywnie - pisze Związek Powiatów Polskich.

Samorządowcy wnieśli jednak kilka uwag, których ponowienie zapowiadają w trakcie prac nad ustaw w Sejmie:

  • strona samorządowa uważa jako błędne angażowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do stwierdzania zgonów;
  • strona samorządowa zgłasza zastrzeżenia dotyczące finasowania kosztu transportu zwłok, jako zadania własnego powiatów i miast na prawach powiatu (w ocenie strony samorządowej powinno być zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej);
  • strona samorządowa wnioskuje o zapewnienie właściwego poziomu finansowania kosztów, jakie będą ponosić świadczeniodawcy odpowiedzialni za funkcjonowanie systemu stwierdzania zgonów.

Jak informuje ZPP, uzgodniony został również projekt przepisów wprowadzających powyższy akt prawny.

- W tym miejscu strona samorządowa zwróciła uwagę, że problemem może być ambitny termin (31 grudnia 2025 r.) digitalizacji rejestrów cmentarnych - pisze związek, dodając, że "Wojciech Labuda, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za przygotowanie projektu ustawy, zapowiedział, że są przygotowywane rozwiązania legislacyjne, które ten proces wesprą".

"Lekarz będzie musiał zostawić pacjentów i jechać stwierdzić zgon"

Przypomnijmy, że problem z angażowaniem do stwierdzania zgonów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej był poruszany także w trakcie wcześniejszych posiedzeń Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jeszcze w sierpniu Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich, zaznaczał, że "w przypadku zgłoszenia zgonu lekarz pełniący dyżur w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej będzie musiał pozostawić czekających na przyjęcie pacjentów i pojechać czasem nawet kilkadziesiąt kilometrów, aby stwierdzić zgon".

Zwracał też uwagę, że koszty dodatkowego wynagrodzenie dla lekarza, który w ramach swojego etatu lub kontraktu nie leczy osób, tylko wyjeżdża, aby stwierdzić zgon, nie są zrekompensowane dla placówki ochrony zdrowia w ramach środków z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum