Samorządowcy liczą na lepszą komunikację z resortem zdrowia

Autor: WOK, portalsamorzadowy.pl/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2019 19:04

- W mojej ocenie samorządy województw w ciągu ostatnich 2-3 lat miały problem z komunikowaniem się z ministrem zdrowia - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.

Samorządowcy liczą na lepszą komunikację z resortem zdrowia
Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego; FOT. PTWP

- Mam nadzieję, że po ostatnich wyborach samorządowych - w których Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę w większości regionów - to się zmieni i minister zdrowa będzie skłonny do podjęcia lepszego dialogu. Samorządowcy z PiS będą mieli bowiem podobne problemy, co inni - powiedział opolski wicemarszałek.

I dodał: - Podczas niedawnego spotkania z samorządowcami minister zdrowia Łukasz Szumowski zadeklarował, że resort będzie po partnersku traktował samorządy województw. Liczę na to, że wspólnie będziemy rozwiązywali problemy w naszym systemie opieki zdrowotnej.

- Powinniśmy na przykład jeszcze raz omówić kwestie związane z, regulowanymi rozporządzeniem, minimalnymi normami zatrudnienia pielęgniarek. Jako odpowiedzialni właściciele szpitali chcielibyśmy, aby pod uwagę w tych normach brać głównie liczbę łóżek. Są jeszcze inne istotne czynniki, takie jak m.in. wskaźniki wykorzystania łóżek szpitalnych, czy współpraca różnych zawodów medycznych mająca służyć poprawieniu poziomu opieki nad hospitalizowanymi pacjentami - wylicza Roman Kolek.

Uważa ponadto, że w aspekcie deficytów w dostępie do świadczeń zdrowotnych, samorządy mają ogromny potencjał zmniejszania skali tego problemu, m.in. poprzez programy profilaktyczne i zdrowotne. Warunkiem jednak jest większe wsparcie takich samorządowych programów z budżetu państwa.

Opolski wicemarszałek skomentował także wniosek aktywistów o zaostrzenie opolskiej uchwały antysmogowej. Jak twierdzi, wymiana pieców to nie jedyny aspekt walki ze smogiem. Roman Kolek sugeruje m.in., że w Polsce powinno kłaść się większy nacisk na gazyfikację miast i gmin.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum