Samorząd w Łodzi przygotowuje miasto do akcji szczepień przeciw COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2020 20:58

Łódź przygotowuje się do akcji szczepień przeciw COVID-19. Tworzy punkty szczepień w każdej dzielnicy i zespoły, które będą dojeżdżały do osób, które ze względu na stan zdrowia nie będą mogły dotrzeć do przychodni - informuje łódzki magistrat.

Samorząd w Łodzi przygotowuje miasto do akcji szczepień przeciw COVID-19
Fot. Fotolia

Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej każdy, kto będzie chciał się zaszczepić musi mieć taką możliwość. Według niej szczepienia muszą być bezpieczne, szybkie i na wyciągnięcie ręki.

- Zdecydowaliśmy, że takie centrum szczepień dla łodzian powstanie w każdej dzielnicy miasta. Przynajmniej jedno, ponieważ myślimy nawet o ośmiu takich punktach szczepień w miejskich poradniach. Ale to nie wszystko. Oprócz stacjonarnego punktu szczepień, do którego będzie można przyjść i się zaszczepić, będziemy organizować mobilne, dojazdowe zespoły, które będą mogły wykonać szczepienia na przykład dla naszych seniorów - wyjaśnia prezydent.

Zwraca też uwagę, że Bionanopark (spółka z większościowym udziałem miasta - PAP) dysponuje specjalistycznym sprzętem do przechowywania szczepionek. Przypomina, że jeden z producentów szczepionki na COVID-19 zaleca jej transport i przechowywanie w bardzo niskiej temperaturze.

- Bionanopark dysponuje odpowiednimi zamrażarkami, spełniającymi restrykcyjne wymagania, pozwala osiągnąć temperaturę minus 80 stopni Celsjusza. Urządzenia te pozwolą na zapewnienie właściwego składowania szczepionek - mówi Zdanowska.

Do otwarcia przynajmniej jednego takiego punktu w swojej dzielnicy przygotowuje się Miejskie Centrum Medyczne Bałuty. Jego dyrektor Maciej Adamiec mówi, że chciałby, aby taki punkt szczepień powstał w poradni przy ul. Wielkopolskiej. Nie wyklucza jednak otwarcia jeszcze jednego lub nawet dwóch takich punktów w ramach centrum medycznego.

- To zależy m.in. od liczby osób zainteresowanych takim szczepieniem. Natomiast zarówno ja, jak i moi lekarze, korzystając z całej posiadanej wiedzy medycznej, będziemy przekonywać łodzian, że warto się zaszczepić - dodaje Adamiec.

Prezydent Zdanowska podkreśla, że jeśli będzie taka potrzeba, miasto jest w stanie zaoferować chociażby łódzką Atlas Arenę czy obiekty stadionów miejskich pod wielkie centra szczepień. Według niej punkt szczepień mógłby powstać także na terenie Bionanoparku.

PAP - Jacek Walczak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum