Samorząd lekarski sprzeciwia się rozszerzeniu niektórych uprawnień farmaceutów

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2019 09:11

Lekarze są przeciwni podzieleniu się z farmaceutami kompetencjami dotyczącymi wystawiania recept i tworzeniu planu lekowego dla pacjenta. Taką możliwość przewidują przepisy o opiece farmaceutycznej, które mają znaleźć się w projektowanej ustawie o zawodzie farmaceuty - przypomina serwis prawo.pl.

Samorząd lekarski sprzeciwia się rozszerzeniu niektórych uprawnień farmaceutów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według zaproponowanych zmian w ramach świadczenia opieki farmaceuta będzie mógł zrobić przegląd leków, jakie przyjmuje chory, przygotuje plan lekowy, udzieli porady co do zakupu odpowiednich farmaceutyków bez recepty, a nawet przepisze kolejne w ramach kontynuacji farmakoterapii, którą wcześniej zlecił lekarz.

Naczelna Rada Lekarska uważa, że kompetencje farmaceutów będą zbyt rozszerzone, a przepisy projektowanej ustawy są niejasne i nieprecyzyjne. W opinii samorządu lekarskiego plan lekowy nie może być tworzony niezależenie od lekarza, a już tym bardziej wbrew jego zaleceniom.

Zdaniem NRL zapisy ustawy powinny w konsekwencji prowadzić do ograniczenia w naszym kraju narastającego spożycia leków, również wydawanych bez recepty oraz suplementów diety, z uwagi przede wszystkim na bezpieczeństwo pacjentów.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej zaznacza, że nie jest intencją farmaceutów otrzymanie prawa do samodzielnej preskrypcji leków. - Tu chodzi wyłącznie o kontynuację leczenia - podkreśla wiceszef samorządu aptekarskiego.

Więcej: www.prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum