Samorząd lekarski o homeopatii i systemowych niedorzecznościach

Autor: PM, PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2011 16:51

Wszczęcie przez UOKiK postępowania antymonopolowego wobec Naczelnej Rady Lekarskiej i uruchomienie przez lekarski samorząd witryny internetowej pn. Indeks Niedorzeczności - to główne tematy konferencji, która odbyła się w czwartek (24 lutego) w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Samorząd lekarski o homeopatii i systemowych niedorzecznościach

W warszawskiej konferencji wzięli udział prezes i obaj wiceprezesi Naczelne Izby Lekarskiej.

Pierwsza część konferencji dotyczyła wszczęcia przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowania antymonopolowego przeciwko Naczelnej Radzie Lekarskiej, po tym jak NIL przyjął stanowisko, w którym wskazuje, że stosowanie przez lekarzy środków homeopatycznych jest niezgodne z art. 57 Kodeksu Etyki Lekarskiej.

NRL oceniła negatywnie stosowanie homeopatii przez lekarzy. Podkreślono, że rośnie liczba dowodów, że homeopatię należy zaliczać do tzw. medycyny alternatywnej, która "proponuje stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu". W ocenie NRL lekarze, organizacje lekarskie, uczelnie medyczne, które popularyzują homeopatię, działają w sprzeczności z Kodeksem Etyki Lekarskiej.

Rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch potwierdziła w czwartek (24 lutego), że UOKiK prowadzi postępowanie antymonopolowe (od 28 stycznia), które sprawdza, "czy na rynku sprzedaży leków homeopatycznych przepisywanych na receptę mogło dojść do ograniczenia konkurencji".

"Analizujemy stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej, w którym uznała, że stosowanie homeopatii stoi w sprzeczności z zasadami etyki lekarskiej. Urząd prowadzi postępowanie, które ma wyjaśnić, czy takie działanie mogło ograniczyć konkurencję na krajowych rynkach sprzedaży produktów leczniczych homeopatycznych wydawanych z przepisu lekarza"- oświadczył UOKiK

- Byliśmy zaskoczeni, że UOKiK, bardzo poważna instytucja państwa, nagle zaczął działać w obronie partykularnych interesów jakiejś grupy przemysłowców - stwierdził Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Podkreślił, że najbardziej dziwi go fakt, że UOKiK usiłuje wskazywać samorządowej instytucji, jaką jest Naczelna Izba Lekarska, w jaki sposób leczyć.

- NIL ma prawo informować lekarzy, jak mają się zachowywać wobec pacjentów i jakich metod leczenia powinni używać. Prawo to przysługuje NIL na podstawie ustawy o zawodzie lekarza. Mamy więc niezbywalne prawo - wobec lekarzy i społeczeństwa - do powiedzenia, że coś jest dobre, a coś złe - podkreślał prezes Hamankiewicz.

Zaznaczył też, że lekarze powinni stosować metody medyczne oparte o dowody naukowe oraz stwierdził, że NIL niepokoi postawa UOKiK.

Były prezes NRL Konstanty Radziwiłł stwierdził, że przepisując środki homeopatyczne, lekarz naraża pacjenta na niepotrzebne wydatki. Dodał, że pismo NRL w sprawie homeopatii "to nie wojna z przemysłem, ale działanie na rzecz pacjentów".

Przypomnijmy, że UOKiK wszczął postępowanie wobec NIL ma wniosek Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Uruchomienienie witryny internetowej pod nazwą Indeksu Niedorzeczności, ma służyć lekarzom do zgłaszania - pod adresem kinoz@hipokrates.org - przykładów barier biurokratycznych i nieracjonalnych rozwiązań systemowych, które utrudniają im życie.

Romuald Krajewski z NRL poinformował, że biurokracja zajmuje lekarzowi 80 proc. czasu podczas wizyty pacjenta. - Nie mamy czasu, by z nim merytorycznie rozmawiać - stwierdził, dodając, że lekarz musi także weryfikować dane pacjenta, przede wszystkim te, które uprawniają go do refundacji, gdyż - jeśli popełni błąd - musi zwrócić pieniądze za lek.

Zdaniem Macieja Hamankiewicza najważniejsze jest to, że ta strona będzie działać, co ukaże "skalę problemów administracyjnych, z jakimi na co dzień stykają się lekarze".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum