×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Samorząd lekarski krytykuje zmiany w warunkach zwierania umów z NFZ. "Placówkom stawia się ultimatum"

Autor: oprac. WOK • Źródło: NRL, Rynek Zdrowia18 stycznia 2022 18:01Aktualizacja: 18 stycznia 2022 21:36

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowało swoje negatywne stanowisko dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Samorząd lekarski krytykuje zmiany w warunkach zwierania umów z NFZ. "Placówkom stawia się ultimatum"
NRL krytykuje planowane zmiany w zasadach zawierania umów z NFZ Fot. PAP/Leszek Szymański
 • Samorząd lekarski negatywnie ocenia zmiany przewidziane w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
 • Naczelna Rada Lekarska nie zgadza się na kompensację wszelkich wzrostów finansowania świadczeń zdrowotnych z dotychczas przyznanych środków przeznaczonych np. na podwyżkę wynagrodzeń
 • W myśl projektowanych przepisów placówka medyczna przez 30 dni, a w przypadku chęci zachowania dotychczasowego okresu wypowiedzenia aż 90 dni, będzie związana regulacjami, na które się nie zgadza
 • Jest to swoiste ultimatum stawiane świadczeniodawcom - podkreśla Prezydium NRL

"Kompensowanie wzrostu finansowania świadczeń kosztem wynagrodzeń"

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zgłasza liczne uwagi do tego projektu.

Przypomnijmy, że projekt zakłada, między innymi wyższe wyceny świadczeń dla szpitali, niższy wskaźnik korygujący i krótszy termin na wypowiedzenie umów z NFZ. Jeśli placówki nie będą się zgadzały z nową wyceną Funduszu będą miały 30 dni na wypowiedzenie umów.

Samorząd lekarski zaznacza, że projektowana regulacja ma na celu doprecyzowanie zasady obniżenia współczynnika korygującego w przypadku wzrostu taryfy świadczeń opieki zdrowotnej ustalonej po dniu 1 lipca 2021 r. Zasada ta została wprowadzona do rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nowelizacją z dnia 21 października 2021 r.

- Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nie zgadza się na wprowadzoną zasadę kompensacji wszelkich wzrostów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z dotychczas przyznanych środków przeznaczonych np. na podwyżkę wynagrodzeń. W związku z tym, że proponowana zmiana jest jedynie zmianą doprecyzowującą i nie zmienia wprowadzonej uprzednio zasady obniżenia współczynnika korygującego, Prezydium NRL negatywnie opiniuję całość regulacji w tym zakresie - czytamy w stanowisku NRL.

Placówki szybko mogą zostać pozbawione publicznego finansowania

Ponadto Prezydium NRL negatywnie ocenia projektowany zapis, zgodnie z którym "w przypadku, gdy prezes NFZ dokona zmiany w zarządzeniu określającym przedmiot oraz szczegółowe warunki zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, to postanowienia te wchodzą w życie od dnia wejścia w życie zarządzenia, a nie od momentu, w którym świadczeniodawca podpisze aneks do umowy uwzględniającej te zmiany. Jest to bardzo daleko idąca zmiana, gdyż zobowiązuje strony umowy cywilnoprawnej do natychmiastowego, a najczęściej nawet wstecznego, wdrożenia nowych regulacji" - wskazuje samorząd lekarski.

Samorząd lekarski zwraca uwagę, że w myśl projektowanej zmiany świadczeniodawca może rozwiązać umowę z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia, pod warunkiem, że złożył oświadczenie o wypowiedzeniu w terminie tygodnia od dnia wejścia w życie tej zmiany.

"Powyższe oznacza de facto, że świadczeniodawca przez 30 dni, a w przypadku chęci zachowania dotychczasowego okresu wypowiedzenia aż 90 dni, będzie związany regulacjami, na które się nie zgadza. Jest to swoiste ultimatum stawiane świadczeniodawcom, którzy w przypadku, rozwiązania umowy w ciągu miesiąca znajdą się poza systemem świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych" - zaznacza w stanowisku Prezydium NRL.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze