Samorząd lekarski krytycznie o projekcie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 28 września 2015 20:43

Samorząd lekarski wyraża zdecydowany protest przeciwko rozwiązaniom zawartym w projekcie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, prowadzącym do wyeliminowania nadzoru lekarskiego w procesie rehabilitacji pacjentów.

Samorząd lekarski krytycznie o projekcie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pismo w tej sprawie prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował 28 września br. do marszałka Senatu RP - Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu RP - Stanisława Karczewskiego oraz przewodniczącego Komisji Zdrowia Senatu RP - Rafała Muchackiego, nawiązując do toczących się w Senacie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (druk nr 1103).

W piśmie tym czytamy: "Brak przepisów przewidujących nadzór lekarzy nad kierowaniem do zabiegów i prowadzeniem fizjoterapii stanowi nie teoretyczne, ale praktyczne zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjentów. Jedynie lekarz posiada wykształcenie umożliwiające prawidłowe przeprowadzenie procesu diagnostycznego. Wyeliminowanie tego elementu stanowi poważny błąd."

Samorząd lekarski wskazuje ponadto, że "świadczenia fizjoterapeutyczne są elementem procesu rehabilitacji, a fizjoterapeuta wykonuje jedynie niektóre świadczenia obok świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji realizowanych przez inne osoby, przede wszystkim przez lekarzy specjalistów."

"Aktualny program kształcenia fizjoterapeutów i zakres zdobywanej przez nich wiedzy nie są wystarczające do uznania, że fizjoterapeuci mogą w pełni samodzielnie kwalifikować i planować zabiegi fizjoterapeutyczne, wydawać opinię i orzeczenia, zlecać wyroby medyczne, sprawować nadzór nad udzielaniem świadczeń zdrowotnych” - czytamy w piśmie prezesa NRL.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze