Sam prezydent prosi: myjmy ręce, w razie objawów koronawirusa kontaktujmy się z lekarzami telefonicznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2020 21:40

W sprawie koronawirusa służby działają w sposób odpowiedzialny, dobry i zgodnie z procedurami - powiedział w piątek (6 marca) w Piszu prezydent Andrzej Duda. Apelował, aby osoby, które mają objawy grypy, kontaktowały się z lekarzami telefonicznie i nie udawały się tam, gdzie są duże zbiorowiska ludzkie.

Fot. archiwum

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w piątek o potwierdzeniu czterech nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Dwóch pacjentów leczy się w Szczecinie. Jeden pacjent z pozytywnym wynikiem jest we Wrocławiu oraz jeden w Ostródzie; osoby te objęte są kwarantanną. Pierwszy przypadek MZ potwierdziło w środę. Pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze.

Na briefingu prasowym w Piszu, prezydent ocenił, że w sprawie koronawirusa służby działają w sposób odpowiedzialny, dobry i zgodnie z procedurami. - Te osoby są natychmiast hospitalizowane, wszystkie procedury działają - mówił.

Prezydent apelował, aby osoby, które źle się czują, mają objawy grypy, kontaktowały się z lekarzami telefonicznie. - Aby nie szli tam, gdzie są duże zbiorowiska ludzkie, bo to wywołuje od razu problem, tylko żeby starali się w jak największej izolacji dowiedzieć się, co mają zrobić - mówił Andrzej Duda.

Wskazywał, że takich informacji udzielają stacje sanitarno-epidemiologiczne, a także specjalne infolinie. - Można się dowiedzieć pod numerem 112 jak postępować - zauważył.

Andrzej Duda akcentował - nawiązując do kolejnych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce - że specjaliści zalecają, aby często myć ręce i unikać dotykania nimi twarzy. Wskazał, że to podstawowe środki ostrożności.

- Jeszcze raz apeluję o spokój i elementarną higienę. Na razie nie ma poważnej sytuacji, zachorowań, póki co, jak na skalę naszego kraju i 38 milionowe społeczeństwo jest niewiele - pięć. To nie jest dużo - powiedział prezydent.

- Jeżeli będziemy działali rozważnie, rozsądnie, mam nadzieję, że uda się nam uniknąć poważnego rozprzestrzeniania się tej choroby, tylko trzeba trochę dyscypliny, trzeba trochę ostrożności i o to proszę - mówił Andrzej Duda.

Na Warmii i Mazurach potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Zachorowała kobieta, która jechała autobusem z "pacjentem zero", który przyjechał z Niemiec. Jest hospitalizowana w szpitalu w Ostródzie.

PAP - Agnieszka Libudzka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum