PAP/Rynek Zdrowia | 24-01-2013 16:48

SLD za wnioskiem o odwołanie ministra zdrowia

Klub SLD popiera wniosek o odwołanie z funkcji ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Poseł SLD Jacek Czerniak dowodził, że ustawa o działalności leczniczej, która pozwala na przekształcenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, może doprowadzić do ograniczenia dostępu pacjentów do świadczeń. - Spółka musi podchodzić do działalności w sposób zarobkowy, więc może być tak, że będzie rezygnowała z wykonywania najdroższych procedur na rzecz tych, które przynoszą największe zyski - ostrzegał.

Przypomniał, że Arłukowicz, gdy był posłem SLD, przekonywał, że "misją spółki jest zarabianie pieniędzy dla jej właścicieli, a w przypadku szpitali może to skutkować likwidacją drogich oddziałów" oraz że "ZOZ prowadzony w formie spółki, będzie prowadzony na równi z innymi spółkami, a jego misją nie będzie leczenie, ale pieniądz".

Czerniak zaznaczył, że w ubiegłym roku, gdy funkcję ministra zdrowia pełnił Arłukowicz, wstrzymane były przyjęcia planowych pacjentów do Centrum Zdrowia Dziecka. - Jak spojrzy pan w oczy pacjentom? - pytał Arłukowicza. Mówił też o kilkumiesięcznych kolejkach do specjalistów.

- W 2012 r. leki miały być tańsze, a pacjenci niestety dopłacają więcej (...) były też kłopoty z dostępem do chemioterapii - wyliczał. Jak mówił, Arłukowicz zapowiadał, iż "leczenie miało stać się bardziej dostępne, a jest odwrotnie".

- Jako były pełnomocnik premiera ds. osób wykluczonych co pan zrobił dla tych osób, dla środowiska seniorów? - zwrócił się Czerniak do Arłukowicza.

Poinformował, że klub SLD poprze w głosowaniu wniosek o odwołanie Arłukowicza z funkcji ministra.