SLD za likwidacją centrali NFZ i przeciwko prywatyzacji w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2011 14:58

Likwidację centralnego zarządzania ochroną zdrowia przez NFZ i utrzymanie jej publicznego charakteru zapowiedział w czwartek (6 października) Grzegorz Napieralski. - Państwo jest od tego, by zagwarantować nam opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie - przekonywał w Bydgoszczy.

SLD za likwidacją centrali NFZ i przeciwko prywatyzacji w ochronie zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Zła informacja jest taka: jeżeli PO wygra wybory, to przez najbliższe cztery lata zdrowiem będzie się zajmować minister Ewa Kopacz. Przypomnijmy sobie, co działo się ostatnio: próba prywatyzacji ochrony zdrowia - ocenił Napieralski na konferencji prasowej w Bydgoszczy. - Mamy też najdłuższe w historii kolejki do specjalistów, najtrudniej przeprowadzić skomplikowaną operację, nie mówiąc o rehabilitacji, mamy najdroższe leki - to są niechlubne zasługi pani minister Kopacz - dodał.

Lider SLD zapowiedział, że w nowym parlamencie jego partia będzie sprzeciwiać się prywatyzacji ochrony zdrowia, która musi być "publiczna, dostępna dla każdego, kiedy potrzebujemy pomocy lekarza czy pielęgniarki".

- Proponujemy, by centrala NFZ została zlikwidowana, a odpowiedzialność za zdrowie musi przejąć ministerstwo zdrowia. Chcielibyśmy, by samorządy miały kontrolę nad tym, co się dzieje w NFZ na poziomie województwa - zaznaczył Napieralski.

- Dzisiaj wiemy dokładnie, że centrala w Warszawie nie sprawdziła się: mamy dwie armie urzędników, tę w ministerstwie i tę w NFZ. Skoro mamy dwa ośrodki biorące na siebie odpowiedzialność, to jest niedobra sytuacja. Połączmy je, dajmy odpowiedzialność w ręce ministra, z jakiejkolwiek opcji on będzie - przekonywał Napieralski.

SLD deklaruje, że jeśli wygra wybory wprowadzi pełną refundację zabiegów in vitro. Wprowadzi także 500 zł limitu na leki. Miesięczne wydatki powyżej tej kwoty mają być refundowane przez państwo osobom najuboższym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze