SLD wyborczo dla seniorów: ułatwienia dla opiekunów i ubezpieczenia pielęgnacyjne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2011 17:47

Ułatwienia dla osób, które w swych rodzinach opiekują się osobami starszymi, ubezpieczenie pielęgnacyjne, bony umożliwiające wybór formy opieki - to elementy programu SLD dla seniorów.

SLD wyborczo dla seniorów: ułatwienia dla opiekunów i ubezpieczenia pielęgnacyjne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Podczas spotkania, które odbyło się w  czwartek (29 września) kandydaci Sojuszu w wyborach, Marek Balicki i Michał Syska, wskazywali, że Polska wchodzi w okres dynamicznych zmian demograficznych.

- Społeczeństwo polskie się starzeje i to stanowi wielkie wyzwanie dla polityki społecznej państwa - powiedział Marek Balicki, były minister zdrowia, kandydujący z drugiego miejsca na listach Sojuszu w Warszawie.

Jak podkreślił, państwo musi mieć strategię, aby temu wyzwaniu sprostać. Również Michał Syska, kandydujący z list SLD we Wrocławiu, przekonywał, że zmiany demograficzne, to jedno z głównych wyzwań.

- W Polsce mamy do czynienia z głęboką nierównowagą pomiędzy opieką formalną a nieformalną nad osobami starszymi, a duża część tej opieki spoczywa na rodzinach - powiedział Syska.

W jego ocenie, w naszym kraju coraz popularniejsza jest "kultura singli" i zanikają wielopokoleniowe rodziny.

- W związku z tym rodzina będzie miała coraz mniejsze możliwości opieki nad osobami starszymi, a osób starszych będzie przybywać- zauważył.

Dlatego - jak mówił kandydat z Wrocławia - elementami programu Sojuszu dla osób starszych są m.in.: wprowadzenie ubezpieczenia pielęgnacyjnego, a także bonu, dzięki któremu osoby wymagające opieki mogłyby wybierać odpowiednie dla siebie formy opieki. Syska podkreślał ponadto, że brakuje kadr, które byłyby przygotowane do opieki nad osobami starszymi.

Program Sojuszu dla starszych zakłada również polepszenie sytuacji opiekunów, którzy opiekują się swoimi starszymi krewnymi.

- Chcemy, by tacy opiekunowie mieli dostęp do poradnictwa, do szkolenia, do zasiłków z tytułu opieki, a także możliwość korzystania ze sprzętu niezbędnego do opieki - mówił Syska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum