SLD proponuje projekt liberalizujący prawo aborcyjne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2011 12:41

Prawo do przerywania ciąży do 12. tygodnia na wniosek kobiety, prawo do bezpłatnej aborcji, darmowe badania prenatalne - zakłada projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, przygotowany przez klub SLD.

SLD proponuje projekt liberalizujący prawo aborcyjne

- Traktowanie kobiet dzisiaj jest na takim poziomie jak w Arabii Saudyjskiej czy w Iranie - ocenił podczas poniedziałkowej (4 lipca) konferencji prasowej w Sejmie były minister zdrowia Marek Balicki (SLD). - A projekt, który został w piątek skierowany do prac w komisji i całkowicie zakazuje aborcji, idzie dalej niż rozwiązania okresu międzywojennego - podkreślił.

Chodzi o obywatelski projekt nowelizacji ustawy całkowicie zakazujący aborcji. W piątek (1 lipca) Sejm skierował go do dalszych prac w komisjach. Posłowie nie poparli wniosku SLD o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Projekt przedstawiony w poniedziałek przez SLD zakłada też m.in. wprowadzenie edukacji seksualnej od początku nauczania w szkole, refundację środków antykoncepcyjnych i refundację metody zapłodnienia in vitro.

Projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie - jak mówił Balicki - to 7 razy tak dla kobiet: tak dla aborcji; tak dla bezpłatnej aborcji; tak dla refundacji środków antykoncepcyjnych; tak dla refundacji in vitro; tak dla badań prenatalnych; tak dla edukacji seksualnej. Siódme tak zakłada z kolei, że placówki zdrowia, które podpisały kontrakt z NFZ, nie miałyby prawa odmówić wykonania legalnej aborcji.

Zgodnie z nim, kobiety miałyby prawo do bezpłatnego przerwania ciąży podczas pierwszych 12 tygodni jej trwania. Po upływie tego okresu aborcja byłaby dopuszczalna tylko w trzech przypadkach: gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego, stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety oraz gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Według propozycji Sojuszu, refundowane miałyby być nie tylko zabiegi aborcji, ale też środki antykoncepcyjne i zapłodnienie in vitro. Każda kobieta w ciąży miałaby z kolei zagwarantowany dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych.

Jak powiedział Balicki, projekt jest już gotowy i zbierane są pod nim podpisy. Dodał, że klub Sojuszu chciał złożyć ten projekt po jesiennych wyborach parlamentarnych, ale skierowanie do prac komisyjnych obywatelskiego projektu zaostrzającego ustawę antyaborcyjną skłonił ich do przyspieszenia pracy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum