PAP/Rynek Zdrowia | 18-02-2011 12:19

SLD o potrzebie przyspieszenia prac nad refundacją in vitro

Sojusz Lewicy Demokratycznej domaga się od Platformy Obywatelskiej przyspieszenia prac nad refundacją in vitro.

Nawiązując do doniesień mediów, że minister zdrowia Ewa Kopacz przygotowuje rozporządzenie dotyczące refundacji in vitro, Sojusz zaapelował do minister, by zadeklarowała, kiedy wyda to rozporządzenie.

– Bardzo cieszą nas informacje z szeregów PO i z mediów, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rozporządzenie, żeby – w sytuacji, gdy brakuje ustawy – zapewnić finansowanie in vitro – powiedział w Sejmie Marek Balicki (SLD), były minister zdrowia.

Zaapelował do minister zdrowia, żeby podjęła to wyzwanie, nad którym już rozpoczęła pracę, oraz publicznie określiła termin wydania rozporządzenia.

Balicki stwierdził też, że w Polsce są tysiące ludzi cierpiących na niepłodność, (tysiące) par, które dotknięte są tym problemem, a których nie stać na  samodzielne sfinansowanie leczenia tą metodą.

Program „Panorama” TVP2 poinformował 16 lutego, że rozporządzenie miałoby powstać w oparciu o jeden z projektów ustawy o in vitro autorstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO).

Tymczasem Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia, poinformował w piątek (18 lutego), że podstawą wydania oczekiwanego rozporządzenia jest ustawa ws. in vitro. Według Beaty Małeckiej-Libery (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia, ma ona być uchwalona przed jesiennymi wyborami do parlamentu.

Posłanka przekonuje też, że „jest absolutna wola” do pracy nad propozycjami, które znajdują się w sejmowej podkomisji zajmującej się projektami ws. in vitro. Na początku stycznia do podkomisji trafiło pięć projektów ustaw ws. in vitro. W 2010 r. zostały zgłoszone także dwa lewicowe projekty. W sumie podkomisja miała pracować nad siedmioma projektami. Na początku lutego 2011 r. zarekomendowała ona odrzucenie najbardziej radykalnego projektu Bolesława Piechy (PiS) i zdecydowała, że projektem bazowym będzie projekt Kidawy-Błońskiej.