SLD: czas na ustawę o in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2015 16:32

Poseł SLD Dariusz Joński powiedział w piątek (6 lutego) po przyjęciu tzw. konwencji antyprzemocowej, że Sejm powinien na kolejnym posiedzeniu zająć się projektem ustawy ws. in vitro, a także ustawą o związkach partnerskich.

SLD: czas na ustawę o in vitro

- Składamy wniosek, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w porządku obrad, pojawiły się ustawy, które zalegają już od kilkunastu miesięcy, a jedna z nich od dwóch lat. To ustawa o związkach partnerskich i ustawa o in vitro - powiedział Joński.

Joński wyraził zadowolenie, że Sejm przyjął w piątek ustawę dotyczącą ratyfikacji konwencji przeciwko przemocy wobec kobiet, chociaż trwało to długo. - Trzeba było chyba czekać aż do ogłoszenia kampanii wyborczej, żeby Platforma Obywatelska mogła przemóc się wewnętrznie i dyskutować na ten temat - powiedział Joński.

SLD przygotowało projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie. Projekt SLD zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia, refundację środków antykoncepcyjnych i 3 próby zabiegów in vitro ze środków NFZ oraz edukację seksualną od 1. klasy szkoły podstawowej.

Pod koniec stycznia 2013 r. SLD ponownie złożył też swój projekt ustawy ws. związków partnerskich. Zakłada on, że partnerzy mieliby prawo w związku m.in. do dziedziczenia po sobie, wspólnego rozliczania się z podatku PIT, prawo wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po zmarłym partnerze, prawo do ubiegania się o rentę rodzinną w razie śmierci partnera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum