SLD chce refundacji środków antykoncepcyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2011 16:07

Politycy SLD - w Światowym Dniu Antykoncepcji - przypomnieli propozycje partii w tym zakresie. Sojusz chce m.in. wprowadzenia do szkół obowiązkowego przedmiotu: wiedza o seksualności człowieka oraz refundacji środków antykoncepcyjnych.

SLD chce refundacji środków antykoncepcyjnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Marek Balicki (SLD) na poniedziałkowej (26 września) konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że celem 5 Światowego Dnia Antykoncepcji jest zwiększenie świadomości w dziedzinie antykoncepcji, tak by młodzi ludzie dokonywali świadomego wyboru w zakresie życia seksualnego i planowania rodziny.

Jak informuje Balicki, w ostatniej kadencji parlamentu Sojusz trzykrotnie wnosił inicjatywy związane z głównymi celami Dnia, "które wprowadzają pakiet o świadomym rodzicielstwie".

Wśród elementów pakietu wymienił: obowiązkowy przedmiot "wiedza o seksualności człowieka" (od początku szkoły podstawowej), poradnictwo w zakresie antykoncepcji i życia seksualnego oraz refundację środków antykoncepcyjnych, która "byłaby realizowana w drodze instrumentów zawartych w ustawie o pomocy społecznej dla osób w trudnej sytuacji oraz programów polityki zdrowotnej".

Edukatorka seksualna Anna Grzywacz zaprezentowała podczas konferencji jedną z metod antykoncepcji - prezerwatywę dla kobiet. - W Polsce (...) mało kto wie, że ona w ogóle istnieje, nie można jej dostać - mówiła. Jak dodała, za granicą można przyjść do ośrodka planowania rodziny i otrzymać zapas środków antykoncepcyjnych za darmo.

- Podobnie jest ze środkami tzw. antykoncepcji po stosunku. W Polsce są one na receptę. Często te recepty w ogóle nie są wydawane kobietom, szczególnie młodym kobietom. Podczas gdy standardem zachodnim jest wydawanie takich środków antykoncepcyjnych bez recepty - przekonywała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze