SLD apeluje do posłów o szybkie zalegalizowanie medycznej marihuany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2017 12:35

Politycy SLD zaapelowali w czwartek do posłów o jak najszybsze zalegalizowanie medycznej marihuany. Ich zdaniem trzeba zrealizować testament Tomasza Kality i umożliwić każdemu choremu, który tego potrzebuje, legalny zakup tego preparatu.

SLD apeluje do posłów o szybkie zalegalizowanie medycznej marihuany
W czwartek (23 lutego) petycją SLD ma się zająć sejmowa Komisja do Spraw Petycji (PET) Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rzecznik SLD Anna-Maria Żukowska przypomniała w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że minęło 185 dni od momentu, kiedy Sojusz złożył petycję, w której zaapelował do posłów o zmianę przepisów w celu umożliwienia leczenia medyczną marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny. W czwartek (23 lutego) ma się nią zająć sejmowa Komisja do Spraw Petycji (PET).

Do petycji Sojusz dołączył projekt tzw. ustawy Tomasza Kality, byłego rzecznika SLD, który od wiosny 2016 r. zmagał się z chorobą nowotworową i apelował o możliwość leczenia medyczną marihuaną. Kalita zmarł w styczniu 2017 r.

- Nasz przyjaciel Tomek Kalita nie dożył dzisiejszego posiedzenia komisji, Sejm proceduje zbyt wolno i wielu chorych nie może doczekać się na to, aby móc uśmierzyć ból i zniwelować objawy. Apelujemy, aby wreszcie zrealizować testament Tomasza Kality i zalegalizować medyczną marihuanę, tak aby każdy z chorych mógł ją legalnie kupić w aptece - mówiła Żukowska.

Wiceszef SLD Wincenty Elsner przekonywał, że medyczna marihuana powinna być zalegalizowana jak najszybciej.

- Dla niektórych czas to pieniądz, ten projekt czekał na rozpatrzenie w komisji 185 dni. (...) Czas gra na korzyść czarnego rynku, na korzyść mafii. Pomóżmy pacjentom. Nie mówimy o legalizacji i dostępie do miękkich narkotyków, mówimy o lekach, w których zawarte są związki chemiczne z marihuany i oleju konopnego - podkreślił.

Elsner wyraził nadzieję, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "jednym słowem" spowoduje, że pomoc dla pacjentów nadejdzie szybko.

Sposobem załatwienia petycji autorstwa SLD może być wniesienie projektu ustawy do Sejmu przez PET.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum