SKSR: popieramy rządową propozycję pomocy niepełnosprawnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2018 09:03

W pełni popieramy rządową propozycję dotyczącą zwiększenia pomocy osobom niepełnosprawnym; nie zgadzamy się z żądaniami osób protestujących w Sejmie - napisał w liście do minister rodziny Elżbiety Rafalskiej prezes Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej Jerzy Płókarz.

Posiedzenie rządu; FOT. P. Tracz/KPRM/Flickr

Płókarz w liście wysłanym w piątek (4 maja) do Rafalskiej w imieniu SKSR, Polskiego Radia Obywatelskiego PL-CB Radio oraz Europejskiej Federacji Radia Obywatelskiego podkreślił, że organizacje te w pełni popierają "rządową propozycję dotyczącą zwiększenia pomocy osobom niepełnosprawnym w zakresie m.in. zniesienia limitu na świadczenia rehabilitacyjne i pielęgnacyjne oraz zwiększenia kwoty renty socjalnej".

"Są to niezwykle cenne rozwiązania, które w istotny sposób poprawią sytuację osób niepełnosprawnych, wprowadzenie podobnych rozwiązań, jako organizacje niosące pomoc ludziom niepełnosprawnym, postulujemy od wielu lat" - czytamy w piśmie.

"Organizacje nasze nie zgadzają się z żądaniami osób protestujących w Sejmie RP, które w swej istocie sprowadzają się do chęci wymuszenia przeznaczenia dużych środków dla stosunkowo niewielkiej części osób niepełnosprawnych i tym samym pozbawienie takiej pomocy pozostałej części tego środowiska" - napisał Płókarz.

"Stoimy na stanowisku, że problemy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów powinny być rozwiązywane systemowo, bez powielania niekonstytucyjnych praktyk dyskryminujących znaczną część tych ludzi. Nie należy ulegać szantażom jednych i tym samym pozbawiać pomocy drugich" - zaznaczył Płókarz.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco - 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

Drugi postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

W ubiegły czwartek rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

W poniedziałek klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności; zakłada on m.in. zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.

W sobotę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, która w siedzibie resortu podsumowała działania rządu PiS na rzecz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, zaapelowała o zakończenie protestu w Sejmie. Zadeklarowała, że rządowi zależy na kompromisie.

- Chcielibyśmy, żeby ten protest się zakończył i bezustannie apelujemy też do rodziców o zakończenie tego protestu - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Rafalska, przypominając, że w sobotę przypada Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zapewniła też, że jeśli protestujący w Sejmie będą chcieli się z nią spotkać, to propozycja spotkania jest nadal aktualna.

W ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd prowadzi dialog z protestującymi niepełnosprawnymi. - Wyszliśmy naprzeciw postulatom w sprawie renty socjalnej i nieograniczonego dostępu do wyrobów medycznych - powiedział szef rządu.

Paweł Dembowski (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum