Rzeszów: studenci kierunku lekarskiego też poparli protest rezydentów

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 08 października 2017 12:49

Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego przychodzą na zajęcia w koszulkach z napisem "Popieram protest głodowy lekarzy". To ich forma solidarności z rezydentami już tydzień prowadzącymi głodówkę w Warszawie.

Rzeszów: studenci kierunku lekarskiego też poparli protest rezydentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Studenci kierunku lekarskiego Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego białe koszulki z napisem poparcia dla rezydentów założyli na zajęcia w piątek (6 października), tak ubrani zamierzają też przychodzić do szpitala.

Podkreślają, że rezydentom, choć dopiero się uczą w ramach specjalizacji, powierzane są poważne zadania, co wynika z braku lekarzy. - Lekarz rezydent bardzo często zostawiany jest sam na dyżurze, bo jego opiekun jest 100 km dalej, na dyżurze w innym szpitalu. Protestujemy przeciwko pracy ponad normę, przeciwko 72-godzinnym dyżurom bez przerwy. Tak nie może być, to się musi skończyć  - mówi Gazecie Wyborczej jeden ze studentów.

Jak przypominają studenci, w ciągu 8-godzinnego dnia pracy, po 6 latach ciężkich studiów rezydenci zarabiają w trakcie specjalizacji ok. 2 tys. zł. - Już teraz wiemy co nas czeka, dlatego uczymy się języków i rozważamy wyjazd za granicę - mówią.

Studentów kierunku lekarskiego popierają studenci pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, fizjoterapii, elektroradiolodzy. Wspólnie oddają krew. Akcja "Niech poleje się krew" jest elementem protestu ogłoszonego przez rezydentów.

Obecnie około 20 lekarzy rezydentów prowadzi protest głodowy w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Protest trwa już tydzień - rozpoczął się w poniedziałek, 2 października. Protestujący młodzi lekarze domagają się przede wszystkim wzrostu finansowania ochrony zdrowia, zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Więcej: rzeszów.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum