Rzeszów. Szpital Wojewódzki likwiduje oddział neurologii

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP31 sierpnia 2021 09:10

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie zamyka oddział neurologiczny. To kolejny szpital na Podkarpaciu z problemami.

Rzeszów. Szpital Wojewódzki likwiduje oddział neurologii
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie / szpital.rzeszow.pl
 • Burza podczas obrad Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Debatowano nad likwidacją jednego z oddziałów w rzeszowskim szpitalu
 • W wyniku głosowania radni zdecydowali o zamknięciu neurologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie
 • - To jest decyzja polityczna. Likwiduje się zespół wybitnych fachowców, którzy współpracowali ze sobą przez lata i mieli osiągnięcia w swojej dziedzinie - padały głosy z sali
 • Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że w Rzeszowie i okolicach są 4 oddziały neurologiczne, a w KSW powstanie poradnia neurologiczna.

Szpital w Rzeszowie zamyka neurologię

Radni sejmiku woj. podkarpackiego zdecydowali w poniedziałek (30 sierpnia) o likwidacji oddziału neurologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim (KSW) nr 1 przy ul. Chopina w Rzeszowie. Za głosowało 19 radnych, 11 było przeciwnych.

W dyskusji przed głosowaniem Andrzej Szlęzak w imieniu klubu radnych Koalicji Obywatelskiej powiedział, że klub będzie głosował przeciw.

- To jest decyzja polityczna. Likwiduje się zespól wybitnych fachowców, którzy współpracowali ze sobą przez lata i mieli osiągnięcia w swojej dziedzinie - dodał.

Przyznał, że oddział był niedofinansowany, ale jak zastrzegł - nic nie stało na przeszkodzie, żeby nadrobić te braku w przyszłości.

- Rzeczą skandaliczną jest forma likwidacji tego oddziału. Nie ma żadnych przesłanek, żeby ten oddział został zlikwidowany. To pozbycie się problemu, z którym pan marszałek sobie nie radził - stwierdził Szlęzak.

Radny niezrzeszony Jacek Kotula mówił, że w czasach starzejącego się społeczeństwa każde łóżko neurologiczne jest na wagę złota. Zwrócił uwagę, że likwidacji oddziału sprzeciwia się m.in. środowisko lekarzy oraz związki zawodowe, w tym Solidarność.

- Nadchodzi czwarta fala COVID-19, a my pozbywamy się lekarzy i pielęgniarek, którzy mają doświadczenie w walce z koronawirusem - dodał.

Zdaniem Kotuli, decydując o likwidacji oddziału nie sporządzono żadnego raportu, który pokazałby skutki tego kroku.

Radny PiS Stefan Bieszczad powiedział, że jeśli dyrektor szpitala KSW1 wnioskuje o likwidację jednego z oddziałów to "bierze on odpowiedzialność za swoje kroki".

Natomiast inna radna z klubu PiS i przewodnicząca komisji zdrowia w sejmiku Dorota Łukaszyk zwróciła uwagę, że procedura zawieszenia pracy oddziału została przeprowadzona z naruszeniem przepisów. Jak dodała, o zawieszeniu nie zostali powiadomieni m.in. pracownicy szpitala ani rada społeczna placówki.

Czwarta fala koronawirusa. W Rzeszowie likwidują oddział szpitalny

Radny PSL Andrzej Nepelski pytał marszałka "po co panu to wszystko?".

- Po co panu wzbudzać kontrowersje w społeczeństwie, kiedy zbliża się czwarta fala epidemii - dodał.

Przypomniał, że nie tak dawno sejmik dziękował lekarzom za zaangażowanie w walkę z koronawirusem, a teraz radni mają podjąć decyzję, która skutkować będzie tym, że pracę straci kilkunastu lekarzy.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że likwidacja oddziału nie jest polityczna. - To błędny trop - dodał.

Zaznaczył, że uchwała nie odnosi się tylko do likwidacji neurologii. - Chodzi też o psychiatrię i izbę przyjęć, które też nie są dostosowane do leczenia w XXI wieku - mówił.

Ortyl stwierdził, że skoro te trzy oddziały nie działają prawidłowo, to trzeba podejmować "trudne, ale męskie i zdecydowane decyzje".

Zdaniem Ortyla, decyzja o likwidacji neurologii to "wybieganie w przyszłość", w tym kontekście mówił o planowanym szpitalu uniwersyteckim, którego szpital przy ul. Chopina ma być elementem.

- Patrzmy szerzej na to, co się dzieje wokół tego szpitala - zaapelował.

Marszałek przypomniał, że w Rzeszowie i okolicach są obecnie cztery oddziały neurologiczne. Dodał, że w miejsce oddziału przy szpitalu powstanie poradnia neurologiczna.

Ortyl w czasie swojego wystąpienia poinformował też, że związki zawodowe działające w szpitalu po spotkaniu z nim, wydały drugą opinię i jest ona "warunkowo pozytywna" dla likwidacji oddziału. Pozytywną opinię w tej sprawie wydała też rada społeczna szpitala.

Ortyl przyznał, że decyzja o likwidacji wzbudza emocje, ale jest ona konieczna.

- Stanowisko marszałka to nie tylko zaszczyty, ale też trzeba podejmować trudne decyzję, takie jak ta - mówił.

Zapewnił, że żadne procedury przy likwidacji oddziału nie zostały złamane. Marszałek zaznaczył, że szpital jest restrukturyzowany w ramach programu naprawczego, który finansowany jest z BGK. Likwidacja neurologii jest elementem tego programu.

Po bardzo długiej debacie ostatecznie radni zdecydowali o likwidacji oddziału. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 19 radnych, 11 było przeciwnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu.

W podkarpackim 33-osobowym sejmiku zdecydowaną większość ma klub PiS, który liczy 24 osoby. Koalicja Obywatelska ma pięciu radnych, a PSL trzech. Jeden radny jest niezrzeszony.

Podkarpacie. Trzy oddziały szpitalne zawieszone

Przypomnijmy, że od kilku tygodni Rynek Zdrowia sporządza raporty na temat zamykanych czy zawieszanych oddziałów szpitalnych w poszczególnych województwach.

Czytaj więcej: Na Podkarpaciu zamknięto trzy oddziały szpitalne RAPORT Rynku Zdrowia

Małopolska. Oddziały zawieszone w 6 szpitalach. Co jest powodem? RAPORT Rynku Zdrowia

 

Dramat pacjentów. 13 oddziałów szpitalnych w woj. śląskim zawieszonych. W kolejce jeszcze sześć

Brakuje lekarzy i pielęgniarek. We Wrocławiu zawieszono oddziały w trzech szpitalach

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze