Rzeszów. Dziś protest ratowników w obronie zwolnionych kolegów

Autor: JKB • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia31 sierpnia 2021 07:50

We wtorek, 31 sierpnia, w Rzeszowie odbędzie się protest ratowników medycznych w obronie zwolnionych dyscyplinarnie ratowników z Przemyśla. Manifestacja rozpocznie się o godzinie 12. przed Urzędem Wojewódzkim.

Rzeszów. Dziś protest ratowników w obronie zwolnionych kolegów
Protest ratowników medycznych w czerwcu w Katowicach Fot. JPP
  • W połowie sierpnia do mediów dotarła informacja o konflikcie dyrekcji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu z pracownikami. Ostatecznie doszło do dyscyplinarnego zwolnienia przedstawicieli związków zawodowych
  • Sprawa zwolnienia stała się przyczynkiem do zdecydowanej reakcji ich kolegów, którzy zorganizowali dla nich publiczną zbiórkę na pomoc prawną
  • Jako znak solidarności przemyskimi ratownikami medycznymi 31 sierpnia w Rzeszowie odbędzie się protest ratowników przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie

Protest w Rzeszowie. Ratownicy będą manifestować w obronie kolegów

Sprawa związana z dyscyplinarnym zwolnieniem przedstawicieli związków zawodowych z WSPR w Przemyślu wciąż jest przywoływana w kontekście kolejnych wydarzeń dotyczących ratowników medycznych.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych zapowiedział, że 31 sierpnia o godzinie 12 rozpocznie się protest przed urzędem marszałkowskim w Rzeszowie oraz o 13 przed urzędem wojewódzkim.

W oficjalnym komunikacie potwierdzającym manifestację, OZZRM ogłosił, że odbędzie się ona pod hasłem nauki Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej.

- Nauko RKO pod hasłem: Obywatelu ratuj się sam… bo niedługo nie będzie miał kto. Powodem manifestacji są nierozwiązane problemy grupy zawodowej ratowników medycznych oraz zwolnienie dyscyplinarne przewodniczących związków zawodowych w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu – czytamy w oświadczeniu.

Jak podkreślają związkowcy, wciąż nie mogą porozumieć się z dyrekcją placówki, która według nich wywiera naciski w formie szantażu. Zwracają uwagę również na to, że zmuszanie do podpisywania niekorzystnych angaży jest wbrew kodeksowi pracy. Poza tym, jak twierdzą, dotychczas nie odbyło się spotkanie dyrekcji ze zwolnionymi dyscyplinarnie przedstawicielami związków. Podsumowanie jest dosadne:

- Nie godzimy się na takie traktowanie załogi naszego zakładu pracy. Potrzebujemy w tym zawodzie jak największej motywacji i wsparcia ponieważ ma to duży wpływ na efekty ratowania ludzkiego życia, a nie różnicowanie załogi, traktowania jednych lepiej, innych gorzej. Za swoją działalność zostali zwolnieni dyscyplinarnie i przypuszczamy, że ma to na celu także zastraszenie reszty załogi – czytamy.

Ogólnopolski strajk coraz bliżej

Przypomnijmy, już 11 września w Warszawie odbędzie się ogólnopolski strajk medyków zapowiedziany przez Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Uczestnicy spotkają się przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia i przejdą przed Sejm. Manifestacja zacznie się o godzinie 12 i potrwa około 5 godzin.

W demonstracji wezmą udział m.in. lekarze, pielęgniarki, ale również ratownicy medyczni.

Pięć postulatów pracowników ochrony zdrowia:

  1. znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7%, ale 8% PKB (jak w krajach sąsiednich, średnia OECD na 2018 rok wynosi 8.8% PKB)
  2. zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej
  3. zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
  4. podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej
  5. zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Czytaj: Ratownicy wypowiadają umowy w kolejnych stacjach pogotowia ratunkowego

Strajk medyków coraz bliżej, a rząd milczy. Wiceprezes NRL: "Nie odpuszczamy"

11 września lepiej nie chorować. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy wyjdą na ulice. Będą wuwuzele i białe miasteczko

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum