Rzemek: ustawowa gwarancja przyjmowania poza kolejką niepełnosprawnych - niemożliwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2013 12:37

- Nie ma możliwości, by w ustawowo zagwarantować przyjmowanie osób niepełnosprawnych przez lekarza rodzinnego poza kolejnością - powiedział w czwartek (25 lipca) w Sejmie wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.

Rzemek: ustawowa gwarancja przyjmowania poza kolejką niepełnosprawnych - niemożliwa

Wiceminister odpowiadał na pytanie posłanki Krystyny Skowrońskiej (PO), która powiedziała, że do jej biura poselskiego przychodzą matki niepełnosprawnych dzieci i starsze osoby, którym odmówiono przyjęcia w przychodni poza kolejnością.

Rzemek podkreślił, że ustawowe uregulowanie tej kwestii jest niemożliwe ze względu na zapisy Konstytucji, która "mówi o dostępie (do ochrony zdrowia) każdego chorego, niezależnie od stopnia jego niepełnosprawności".

- Aktualnie resort takiego zapisu nie przewiduje w żadnej ustawie - powiedział.

W jego ocenie najlepszą nauką będzie wytykanie tych "błędów zachowania" w lokalnych społecznościach. - To będzie jakiś bodziec, żeby te osoby zmieniły swoje zachowanie. To jest nic innego, jak tylko zachowanie tych osób, które pracują, i nie da się tego zapisać w prawie, żeby ktoś był bardziej życzliwy wobec innych osób. Natomiast wszelkimi siłami, oprócz zapisów ustawowych, będziemy promować takie zachowania - podkreślił wiceminister.

Skowrońska zapowiedziała, że będzie w tej sprawie zwracała się do Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich. Do wiceministra Cezarego Rzemka zaapelowała, by resort ponownie rozważył wydanie stosownego rozporządzenia.

Art. 68. Konstytucji stanowi, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a władze publiczne zapewniają obywatelom równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych - niezależnie od ich sytuacji materialnej.

W tym samym artykule znajduje się zapis, że "władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum