Rzecznik rządu: zagrożenie trzecią falą epidemii jest nadal bardzo duże

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2020 09:44

Obawiamy się trzeciej fali epidemii koronawirusa; zagrożenie jest nadal bardzo duże - mówił w poniedziałek (21 grudnia) rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem, liczba dziennych zakażeń na COVID-19 oraz obłożenie w szpitalach pokazuje, że faktyczna liczba zachorowań może być większa.

Rzecznik rządu:  zagrożenie trzecią falą epidemii jest nadal bardzo duże
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Müller pytany w TVN24 o sytuację epidemiczną w Polsce, ocenił, że "zagrożenie jest nadal bardzo duże". - Obawiamy się trzeciej fali epidemii - dodał.

W kontekście statystyk dobowych zachorowań na koronawirusa rzecznik rządu mówił, że "jest ryzyko, że nie wszyscy się testują, w związku z tym liczba zachorowań, która jest wykazywana, wynika tylko i wyłącznie z tego, ile osób chodzi na badania".

- Analizujemy nie tylko kwestię dziennej liczby zachorowań, ale także obłożenia w szpitalach, i to pokazuje, że liczba zachorowań może być faktycznie większa niż to, co wykrywają testy - podkreślił Müller. Według niego, "liczba zachorowań, śmierci pokazuje, że jesteśmy w takiej sytuacji, w której istnieje ryzyko niewydolności systemu ochrony zdrowia w wymiarze ogólnokrajowym, dlatego zostały wprowadzone ograniczenia, a nie wynika stąd, że nagle istnieje inne ryzyko".

Müller zaznaczył, że "jest możliwość, że za kilka, kilkanaście tygodni wyjdziemy z pandemii, dzięki temu, że stopniowo każde poszczególne grupy społeczne będą się kolejno szczepiły".  - Ta sytuacja powinna się wtedy poprawić - ocenił.

Rzecznik rządu w rozmowie podtrzymał wcześniejsze zapewnienia, że rząd nie będzie podejmować decyzji o przymusowych szczepieniach na COVID-19.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum