×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Rzecznik rządu zaapelował do mediów, które podawały nieprawdziwą informację o lekarzach z Podlasia

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP09 lutego 2023 16:00

Sytuacja, która była podawana przez wiele dni przez stacje telewizyjne, nie miała miejsca – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do sprawy lekarzy, którzy mieli odmówić aborcji 14-latce. Dodał, że chodziło o dorosłą kobietę, która została zgwałcona i zgodnie z prawem dokonała aborcji.

Rzecznik rządu zaapelował do mediów, które podawały nieprawdziwą informację o lekarzach z Podlasia
Konferencja prasowa rzecznika rządu Piotra Mullera. Fot. PAP/Tomasz Gzell
 • Sytuacja, która była podawana przez wiele dni przez stacje telewizyjne, nie miała miejsca – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller
 • Odniósł się do sprawy lekarzy, którzy mieli odmówić aborcji 14-latce
 • Dodał, że chodziło o dorosłą kobietę, która została zgwałcona i zgodnie z prawem dokonała aborcji

Ta sytuacja nie miała miejsca

Odnosząc się do sprawy lekarzy z podlaskich szpitali, którzy mieli rzekomo odmówić aborcji 14-letniej dziewczynce z niepełnosprawnością intelektualną, powołując się na klauzulę sumienia, Müller zaznaczył, że ta sytuacja "nie miała miejsca".

- Nie było takiej osoby. Ta informacja, która była podawana przez wiele dni przez stację TVN oraz inne stacje telewizyjne, nie miała miejsca. Wynika to z raportu rzecznika praw pacjenta, który został dzisiaj opublikowany - wyjaśnił.

Podkreślił, że RPP, po wielodniowym zweryfikowaniu tej informacji, zdementował ją. "Okazuje się, że była faktycznie inna osoba (...), to była osoba dorosła, kobieta, która dokonała faktycznie aborcji, ponieważ doszło do gwałtu i zgodnie z przepisami prawa miała taką możliwość. Te procedury zostały zrealizowane" - powiedział.

Müller zaapelował do stacji TVN i innych mediów, które powielały tę nieprawdziwą informację, aby ją sprostowały i wyjaśniły, dlaczego przez tak wiele dni ta informacja była powtarzana mimo braku weryfikacji.

- W aktualnych przepisach prawa prawo do aborcji jest możliwe, gdy ciąża pochodzi z czynu zabronionego oraz gdy jest zagrożenie zdrowia lub życia matki. Te przepisy aktualnie obowiązują i one są w Polsce przestrzegane - podkreślił.

Media podawały, że lekarze z podlaskich szpitali odmówili aborcji 14-letniej dziewczynce z niepełnosprawnością intelektualną, powołując się na klauzulę sumienia. Chodziło o ciążę będącą następstwem gwałtu. Zabieg ostatecznie miał odbyć się w Warszawie dzięki interwencji Federacji na Rzecz kobiet i Planowania Rodziny, która poinformowała o sprawie.

Prokuratura Krajowa przekazała potem, że jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo w sprawie wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety, dementując doniesienia, że ofiara miała 14 lat. Sprawca na początku roku usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 198 Kodeksu karnego, czyli seksualnego wykorzystania niepoczytalności lub bezradności. Grozi mu za to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze