Rzecznik rządu: są sygnały o szczepieniach poza kolejnością, mamy rozwiązanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2021 19:59

Docierają do rządu zgłoszenia w różnych miejscach kraju dotyczących "szczepienia osób poza kolejnością" - przyznał rzecznik rządu i zapowiedział stosowne rozporządzenie dotyczące uregulowania tego problemu.

Rzecznik rządu: są sygnały o szczepieniach poza kolejnością, mamy rozwiązanie
Rzecznik rządu przyznał, że z różnych punktów kraju docierają informacje o omijaniu kolejek do szczepień. Fot. Daniel Kuropaś/PTWP (zdj. ilustracyjne)
  • Rząd najprawdopodobniej już w piątek przedstawi rozwiązanie mające likwidować "furtkę" do szczepienia się poza kolejnością
  • Rzecznik rządu mówi o kompleksowej informacji co do uproszczonego sposobu kwalifikacji na szczepienia

- Trzeba uregulować sytuację, w której w danym miejscu określona liczba osób nie stawia się na szczepienia, pozostają szczepionki i nie wystarcza czasu, żeby zaprosić osoby na następny dzień; zostanie to określone przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia - poinformował w czwartek (8 kwietnia) w Radiu Kraków rzecznik rządu Piotr Müller.

Rząd chce zlikwidować "furtkę" do omijania kolejek

- Zawsze w takich miejscach podlega to kontroli. Jeżeli doszło do takiej sytuacji w Rzeszowie, a najprawdopodobniej doszło, to wynikało to ze złamania regulacji, które w tej chwili funkcjonują i dlatego NFZ w tej chwili to kontroluje - powiedział Müller.

Rzecznik rządu zapewnił, że rozporządzenie będzie uniemożliwiało wykorzystanie "furtki" do omijania regulacji.

Czytaj też: W Rzeszowie szczepią wszystkich chętnych, bez skierowań? Dworczyk komentuje

- Dynamika tego typu sytuacji polega na tym, że informacja często jest kilka godzin przed - w danym dniu nie przychodzi określona liczba osób, w związku z tym decyzje trzeba podjąć w ciągu kilku godzin. Ta sytuacja i ten problem są w końcowej obróbce legislacyjnej i dyskusjach, co do sposobu postępowania w takiej zasadzie - poinformował Müller.

- Najprawdopodobniej jutro to zostanie przedstawione, a w każdym razie jutro będzie przedstawiona kompleksowa informacja, co do uproszczonego sposobu kwalifikacji na szczepienia - dodał rzecznik rządu.

Jak doprecyzował chodzi o sytuacje, w której dane osoby mają wyznaczone terminy szczepienia i muszą odbyć w punkcie konsultacje z lekarzem.

- Chcemy ten proces skrócić. Ustawa odpowiednia została przyjęta, a jutro rozporządzenie wykonawcze do tego przyspieszenia zostanie przyjęte - poinformował Müller.

Co dalej z obostrzeniami?

Pytany o częściowe luzowanie obostrzeń przed weekendem majowym odparł, że brany jest pod uwagę scenariusz znoszenia części obostrzeń. Müller dodał, że pierwsze obszary, w których mogłyby zostać zniesione obostrzenia, dotyczyłyby edukacji, w tym funkcjonowania przedszkoli i szkół.

Rzecznik rządu pytany o ewentualne otwarcie ogródków przy restauracjach odparł, że jest to jeden z obszarów, który jest analizowany. Zaznaczył jednak, że może to nastąpić nie wcześniej niż w maju i będzie zależne od sytuacji epidemicznej i liczby zaszczepionych osób.

Müller nie wykluczył również powrotu do regionalizacji obostrzeń na poziomie wojewódzkim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum