×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Rzecznik rządu: przygotowujemy pakiet rozwiązań dla ratowników medycznych

Autor: KM • Źródło: Radio Zet, Rynek Zdrowia06 września 2021 09:50

Przygotowujemy pakiet rozwiązań, które chcemy przedstawić, dla ratowników medycznych - poinformował w poniedziałek, 6 września, na antenie Radia Zet rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu: przygotowujemy pakiet rozwiązań dla ratowników medycznych
Od 2015 r. nakłady na ratownictwo medyczne wzrosły o kilkadziesiąt procent - poinformował rzecznik rządu. Fot. TomaszKudala / Shutterstock.com
 • Od 2015 roku nakłady na ratownictwo medyczne wzrosły o kilkadziesiąt procent - wyliczał na antenie Radia Zet w poniedziałek, 6 września, rzecznik rządu Piotr Müller
 • Wyraził nadzieję na rychłe spotkanie ratowników medycznych z rządem
 • Zaznaczył, że jest dla ratowników przygotowany pakiet rozwiązań

Podwyżki dla ratowników medycznych. Kiedy spotkanie rządu z protestującymi?

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o to, czy znajdą się pieniądze na podwyżki dla ratowników medycznych, odpowiedział, że przygotowywany jest dla nich pakiet rozwiązań. Nie podał jednak szczegółów tego planu, choć zaznaczył, że mówił o tym premier Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski miał z kolei na dzisiaj zaprosić ratowników do wspólnych rozmów, choć oni - jak przypomniał Müller - dzisiaj nie pojawią się na tym spotkaniu.

- Liczę na to że w następnych dniach do takiego spotkania dojdzie i ta oferta zostanie przedstawiona i przedyskutowana - skomentował rzecznik.

Czytaj więcej: Około 25 proc. karetek w kraju nie wyjechało na ulice. Ratownicy protestują

Muller: dyskutowany będzie pakiet finansowy

- Nie znam w tej chwili szczegółów - poinformował Müller. - Został przedstawiony pakiet finansowy, który ma być dyskutowany. Ważne jest to, w jaki sposób te środki miałyby być podzielone - zaznaczył, dodając, że "zawsze jest problem finansowania bezpośredniego do jednostek, które prowadzą ratownictwo medyczne, a później tego, w jaki sposób jednostka, która ma podpisany kontrakt, dzieli te środki z ratownikami medycznymi lub z innymi członkami zespołu medycznego".

Rzecznik rządu dodał, że w związku z powyższym toczy się w tej chwili dyskusja i wyraził nadzieję na spotkanie rządu z ratownikami. - My zapraszamy do stołu ratowników medycznych, mam nadzieję że oni faktycznie spotkają się w tym tygodniu z ministrem zdrowia.

Sprawdź: Premier zapowiada podwyżki dla ratowników medycznych

Wzrosły nakłady na ratownictwo medyczne

- Od 2015 roku nakłady na ratownictwo medyczne wzrosły o kilkadziesiąt procent, w związku z tym to nie jest tak, że przez te lata nic się nie działo - zaznaczył Müller.

Rzecznik rządu przyznał, że praca ratowników medycznych jest bardzo odpowiedzialna i ważna, "bo to ratownik medyczny często jest pierwszy na na miejscu zdarzenia i ratuje życie". - Aczkolwiek chodzi o rozwiązania systemowe i dlatego my zapraszamy do stołu ratowników medycznych, żeby te rozwiązania wypracować - stwierdził i zapewnił, że "dodatkowe środki finansowe na pewno się znajdą".

Wskazał jednak na kwestię skali środków. - Oczekiwania finansowe są wysokie, a później są realia budżetowe pomiędzy różnymi grupami sfery publicznej.

- W tym roku przekazujemy do samorządu terytorialnego 8 miliardów złotych na ich działanie - poinformował Müller. - Dzisiaj odbywa się komisja wspólna rządu i samorządu, aby ocenić ten projekt, i myślę że nawet na najbliższym posiedzeniu rady ministrów go przyjmiemy, więc faktycznie te owoce wzrostu gospodarczego dzielimy z różnymi grupami społecznymi i tak samo z samorządami - podsumował rzecznik rządu.

Czytaj również: Piotr Dymon: bez płacowego porozumienia z ratownikami, karetki będą puste

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze