Rzecznik rządu: premier przedstawi w czwartek harmonogram łagodzenia restrykcji dot. epidemii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 08:31

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentuje w czwartek harmonogram dot. zmniejszenia obecnie obowiązujących ograniczeń - w tym w obszarze gospodarczym - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Najbliższe decyzje będą dotyczyły m.in. kwestii zasad dostępu do terenów zielonych oraz restrykcji dotyczących handlu.

Spodziewane są decyzje dot. poluzowania obostrzeń Fot. KPRM

W czwartek około godziny 12 po raz kolejny pod przewodnictwem premiera zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym będą podejmowane ostateczne decyzje w sprawie luzowania obowiązujących ograniczeń.

- Po zakończeniu posiedzenia odbędzie się konferencja prasowa podczas której premier Morawiecki przedstawi harmonogram dotyczący pewnego zmniejszenia ograniczeń, które obecnie funkcjonują przy jednoczesnym pobudzaniu gospodarki w sposób odpowiedzialny, uwzględniający aktualną sytuację epidemiczną - powiedział PAP rzecznik rządu.

Müller dodał, że "najbliższe decyzje będą dotyczyć m.in. kwestii zasad dostępu do terenów zielonych oraz restrykcji dotyczących handlu".

Zgodnie z obecnymi przepisami, w związku z epidemią koronawirusa, sklepy w galeriach handlowych - za wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek - są zamknięte. Ponadto wprowadzono limit osób jakie mogą przebywać w pozostałych sklepach - do maksymalnie trzech na jedną kasę. W urzędach pocztowych limit ten wynosi 2 osoby na jedno okienko. Natomiast na bazarach, targowiskach wprowadzono ograniczenie - do 3 osób na jeden stragan, stoisko. Ponadto w weekendy zamknięte zostały wszystkie sklepy budowlane.

Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godz. 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich - w tym także dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte są m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, a usług związanych z tymi placówkami nie można realizować w domach. Zawieszone są zabiegi rehabilitacyjne i masaże. W związku z epidemią wprowadzono również ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji, plaż oraz zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum