Rzecznik rządu: opublikujemy jednolite rozporządzenie ws. obostrzeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2021 15:02

Rząd opublikuje rozporządzenie ws. obostrzeń o charakterze aktu jednolitego łączącego wszystkie regulacje z ostatnich tygodni. Z kolei sprawa szczepionek przeciw Covid-19 będzie przedmiotem obrad szczytu Rady Europejskiej z udziałem premiera Morawieckiego - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu: opublikujemy jednolite rozporządzenie ws. obostrzeń
Na zdj. rzecznik rządu Piotr Müller. Fot. screen

Müller poinformował w czwartek (25 lutego)  na konferencji prasowej, że trwa głosowanie obiegowe nad nowym rozporządzeniem w sprawie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

- Spodziewam się, że dzisiaj zostanie to głosowanie zakończone i jeszcze dzisiaj albo najpóźniej jutro z samego rana zostanie opublikowane to rozporządzenie - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że będzie ono miało charakter "aktu jednolitego", bo dotąd rozporządzenie było wielokrotnie nowelizowane. - W związku z tym w tej chwili, to będzie jeden dokument łączący wszystkie regulacje z ostatnich tygodni tak, aby był bardziej czytelny - zaznaczył Müller.

Pytany, o pracowników transgranicznych - w kontekście tego, że od soboty wprowadzona zostanie kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji (z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki lub posiadających negatywny wynik testu) - rzecznik rządu odparł, że "te osoby zgodnie z tym projektem rozporządzenia będą zwolnione z obowiązku posiadania badania". - Tak, aby mogły faktycznie granicę przekraczać w taki sposób, aby swoje obowiązki zawodowe kontynuować - powiedział Müller.

Natomiast - dodał - "oczywiście w pozostałym zakresie, w szczególności w zakresie turystów, te obostrzenia będą obowiązywały". - Czyli kwestia posiadania aktualnych badań lub ewentualnie przejścia na kwarantannę, czyli ten sposób, który jest stosowany w przypadku osób nieposiadających tych badań - zaznaczył rzecznik rządu.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kultury, sportu i hoteli będą obowiązywały do 14 marca, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Na Warmii i Mazurach hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostaną zamknięte, dzieci z klas I-III powrócą do zdalnej nauki.

- Dziś o godz. 15 rozpocznie się posiedzenie Rady Europejskiej z udziałem premiera Mateusz Morawieckiego oraz wszystkich innych państw UE. Szczyt w pierwszym swoim dniu będzie poświęcony sprawom związanym z Covid-19. W związku z tym, że w tej chwili sprawy związane ze szczepionkami mają szczególny priorytet, ta sprawa będzie przedmiotem dzisiejszych obrad - powiedział także Müller na czwartkowej konferencji prasowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze