Rzecznik rządu: łagodzenie obostrzeń ma dotyczyć hoteli, bibliotek i marketów budowlanych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2020 09:08

Łagodzenie kolejnych obostrzeń ma w najbliższym czasie dotyczyć m.in. hoteli, marketów budowlanych oraz instytucji kultury - poinformował w środę (29 kwietnia) rzecznik rządu Piotr Müller. W środę ok. godz. 10 planowana jest konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie.

Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

O znoszenie restrykcji w związku z epidemią koronawirusa rzecznik rządu był pytany w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Powiedział, że zmiany mają dotyczyć hoteli i innych miejsc noclegowych, otwarcia marketów budowlanych w weekendy czy funkcjonowania bibliotek i innych instytucji kultury. - Mogę też powiedzieć, że trwały dyskusje dotyczące przeniesienia niektórych elementów z trzeciego etapu do drugiego i dzisiaj takie decyzje będą ogłaszane - dodał Müller.

Nie chciał wprost odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest wcześniejsze, niż planowano, złagodzenie ograniczeń dotyczących handlu. - Dyskusje dotyczące tego w jakich terminach otwierać poszczególne elementy faktycznie były wczoraj przedmiotem dyskusji na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego - zaznaczył, zapewniając, że w środę podane zostaną w tej sprawie konkretne daty.

Według Müllera miejsca noclegowe będą, pod pewnymi warunkami m.in. sanitarnymi, otwarte w czasie wakacji. - Takie indywidualne wakacje, wakacje dla rodzin nie będą większym problemem, natomiast (...) pod dużym znakiem zapytania są kwestie zorganizowanych wyjazdów większych - dodał rzecznik rządu.

Polityk powtórzył, że szkoły, przedszkola i żłobki mają pozostać zamknięte do 24 maja. Przyznał, że rząd odbiera wiele sygnałów od rodziców o potrzebie otwarcia części takich placówek.

We wtorek rządowy zespół zarządzania kryzysowego zajmował się ewentualnym rozpoczęciem II etapu poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii koronawirusa

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

W drugim etapie mają być otwarte hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami), sklepy budowlane w weekendy i niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki.

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

W trzecim etapie możliwa będzie też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności

Marta Rawicz (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum