Rzecznik rządu: do końca marca będzie zaszczepionych blisko 3 mln osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2021 09:51

Jak stwierdził w środę rzecznik rządu Piotr Müller, zakładana liczba szczepień zostanie zrealizowana, mimo że poszczególni producenci szczepionek nie wywiązują się z dostaw terminowo.

Rzecznik rządu: do końca marca będzie zaszczepionych blisko 3 mln osób
Liczymy, że przyspieszenie nastąpi w drugim kwartale - mówił rzecznik rządu Fot. Twitter

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że kolejna partia szczepionki Moderny jest opóźniona - przyjedzie 11 lutego i będzie mniejsza o 20 tys. dawek, tzn. będzie liczyła nie ok. 100 tys., lecz ok. 80 tys. dawek.

- Liczymy, że przyspieszenie nastąpi w drugim kwartale, ale jesteśmy też nauczeni doświadczeniami ostatnich tygodni - producenci nie zawsze realizują swoje zapowiedzi - mówił Müller na antenie TVP Info.

Podkreślił jednocześnie, że jest to niezależne od polskiego rządu. Pytany był także o ocenę negocjacji, jakie w sprawie szczepionek prowadziła Komisja Europejska. - Premier Mateusz Morawiecki już w czasie szczytu Rady Europejskiej zgłaszał swoje uwagi i zastrzeżenia co do czasu i sposobu rejestracji poszczególnych szczepionek. Niestety, procedury biurokratyczne w UE nieco przedłużyły tę rejestrację - zaznaczył rzecznik.

Wyraził jednocześnie zadowolenie, że po uwagach państw europejskich zapadła decyzja, aby "zablokować eksport szczepionek z terenu UE, jeżeli poszczególne firmy nie realizują podstawowych zapisów umowy na dostawy na teren UE". - Na pewno mogło stać się to szybciej - ocenił.

Polska otrzymuje szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderny i AstryZeneki otrzymuje w ramach kontraktów zawartych przez Komisję Europejską, podobnie jak inne państwa UE.

29 stycznia został uruchomiony mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek. Unijni urzędnicy tłumaczą go potrzebą większej transparentności, jeśli chodzi o produkcję i dostawy. W praktyce, zgodnie z założeniami mechanizmu, kraje członkowskie mają możliwość wprowadzania blokady eksportu szczepionek poza terytorium UE. Mechanizm ma zastosowanie tylko wobec tych firm, z którymi KE podpisała kontrakty na dostawy ich preparatów do walki z COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum