Rzecznik rządu: Lewica i KO odmówili spotkania z premierem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2020 19:43

Lewica i KO, nie biorąc udziału w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim dot. sytuacji epidemicznej, zachowują się w sposób przypominający złe zwyczaje opozycyjne; odmówili ze względów czysto politycznych - ocenił w poniedziałek (2 listopada) rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu: Lewica i KO odmówili spotkania z premierem
Lewica i KO odmówili spotkania z premierem. Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

W poniedziałek (2 listopada) wieczorem rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych - pojawili się tylko przedstawiciele PiS, PSL oraz Konfederacji; w spotkaniu uczestniczą przedstawiciele rady medycznej ds. epidemiologicznych.

Rzecznik rządu zaznaczył w TVP Info, że na spotkanie byli zaproszeni przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych oraz koła, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz eksperci - wirusolodzy i epidemiolodzy. Jak podkreślił, nie chodziło tylko o spotkanie na poziomie politycznym, ale przede wszystkim eksperckim.

- Niestety, faktycznie Lewica i klub Koalicji Obywatelskiej zbojkotowały to spotkanie i jestem tym zasmucony, ponieważ, jeżeli nawet odmawiają spotkań w gronie eksperckim, to nie najlepiej świadczy - powiedział Müller. Doprecyzował, że na spotkaniu pojawili się przedstawiciele PiS, Konfederacji oraz eksperci wskazani przez PSL.

- PSL odmówiło współpracy na poziomie politycznym, ale przynajmniej wskazało ekspertów, zaś Lewica i KO zachowują się w sposób przypominający złe zwyczaje opozycyjne, opozycji, która odmawia jakiejkolwiek współpracy czy nawet dyskusji - oceniał. Zdaniem Müllera, Lewica i KO odmówili udziału w spotkaniu ze względów czysto politycznych.

Rzecznik rządu poinformował, że w spotkaniu wziął udział m.in. prof. Andrzej Horban, który przedstawił m.in. etapy wdrażania poszczególnych procedur medycznych w związku z pandemią koronawirusa.

- Gdyby na takich spotkania pojawiali się przedstawiciele KO i Lewicy, byłoby łatwiej rozmawiać - stwierdził Müller. Jak dodał, podejście, jakie prezentuje KO i Lewica nie ma nic wspólnego z konstruktywną krytyką.

Jak już pisaliśmy, po otrzymaniu zaproszenia na spotkanie lider PO Borys Budka przekazał, że posłowie Koalicji Obywatelskiej nie pojawią się na spotkaniu. Budka poinformował, że KO będzie chciało rozszerzenia porządku najbliższych obrad Sejmu o dzień poświęcony tylko na kwestię walki z COVID-19. - Gdyby pan premier Morawiecki chciał rozmawiać w sposób odpowiedzialny, to przesłałby nam (przed spotkaniem) swoje propozycje - stwierdził lider PO.

Szef PO dopytywany, czy nie poczuwa się do współodpowiedzialności do walki z pandemią, skoro sam prognozował wiosną, że skończy się ona do jesieni, Budka zaznaczył, że "za strategię walki z COVID odpowiada ten rząd".

- Jeśli ktoś nie mając pomysłu na walkę z pandemią, próbuje wciągać do tego opozycję, a w dodatku wyciągać obywateli na ulicę, to jest to wyjątkowo nieodpowiedzialne - powiedział. - A strategii nie było od samego początku - dodał.

- Tak, panie premierze, jesteśmy gotowi do pracy, ale tu w parlamencie, nad konkretnymi projektami ustaw, nad konkretnymi rozwiązaniami, a nie na kolejnej ustawce, z której nic nie będzie wynikało - przekonywał lider PO, odnosząc się do spotkania w KPRM.

PAP - Monika Zdziera, Piotr Śmiłowicz, Wiktoria Nicałek

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum