PAP/Rynek Zdrowia | 18-10-2017 11:56

Rzecznik prezydenta: to rząd ma instrumenty, by rozmawiać z lekarzami

W tej chwili to rząd ma wszelkie instrumenty do tego, żeby rozmawiać z protestującymi lekarzami rezydentami - powiedział w środę (18 października) rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak ocenił, nie wyczerpały się możliwości rozmowy między stroną rządową, a strajkującymi.

Fot. archiwum

Łapiński, pytany w radiu Zet, czy prezydent włączy się w rozmowy ws. protestu, powiedział, że Andrzej Duda ma nadzieję, iż dwie strony są w stanie usiąść do rozmów i dojść do kompromisu.

- Podstawą tego, żeby dojść do kompromisu są rozmowy - podkreślił.

Dopytywany, czy prezydent podjąłby się mediacji, Łapiński odpowiedział, że "to by musiałoby wynikać z pewnego oczekiwania dwóch stron".

- Mediacja ma sens wtedy, kiedy dwie strony uznają, że ta osoba do której się zwracają może mediować - zaznaczył.

- Mediator musi być uznany za tego, który jest gotowy pomóc w porozumieniu przez dwie strony. W tej chwili jest sytuacja taka, że rząd ma wszelkie instrumenty do tego, żeby rozmawiać z lekarzami i prezydent ma nadzieję, że te rozmowy będą toczone tak, żeby zakończyć tę sytuację - mówił rzecznik prezydenta.

Na pytanie, czy żona prezydenta - Agata Kornhauser-Duda - nie mogłaby pojechać do strajkujących, Łapiński powiedział, że na tym etapie najlepszym forum do rozmowy jest Ministerstwo Zdrowia i lekarze.

- Trzeba wykorzystać wszelkie możliwe sposoby, które w tej chwili są. Naszym zdaniem nie wyczerpały się możliwości rozmowy między stroną rządową, a strajkującymi - podkreślił Łapiński.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. W sobotę (14 października) ich przedstawiciele złożyli w kancelarii premiera pismo, w którym przedstawili swoje postulaty. W poniedziałek (16 października) w Warszawie przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych spotkali się, by rozmawiać o sytuacji w związku z trwającym protestem rezydentów; po spotkaniu zapowiedziano rozszerzenie protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

Rezydenci domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.