PAP/Rynek Zdrowia | 22-06-2017 12:53

Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda nie popiera płatności w publicznej służbie zdrowia

Prezydent Andrzej Duda "stoi na gruncie" zapisu konstytucyjnego, że państwowa służba zdrowia jest bezpłatna i równo dostępna dla wszystkich - stwierdził w czwartek (22 czerwca) w telewizji WP rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Prezydent "stoi na gruncie" zapisu konstytucyjnego, że państwowa służba zdrowia jest bezpłatna Fot. Archiwum

- Nie sądzę, żeby jakakolwiek odpłatność za publiczną służbę zdrowia uzyskała poparcie prezydenta. Tutaj jest kwestia zero jedynkowa - zapewnił Łapiński.

Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych. We wtorek resort zdrowia poinformował, że konsultacje społeczne projektu zostały wstrzymane - projekt wróci do MZ, ma być ponownie analizowany. Decyzja zapadła po spotkaniu premier Beaty Szydło i szefa MZ Konstantego Radziwiłła.

Rzeczniczka MZ Milena Kruszewska zapewniła w środę w rozmowie z PAP, że "między panem ministrem a panią premier nie ma sporu".

- Konsultacje projektu, do czasu zakończenia ponownej analizy w Ministerstwie Zdrowia, zostają wstrzymane. To, czy projekt wróci i w jakiej formie, będzie zależało od przeprowadzonych analiz. Za wcześnie jest, by na tym etapie mówić o efektach tych prac. Być może na przykład należy rozważyć doprecyzowanie zapisów tak, by nikt nie miał absolutnie żadnych wątpliwości, że nie ma możliwości ich nadinterpretacji - powiedziała PAP.