Rzecznik lekarzy o strategii COVID-19: staraliśmy się wypracować optymalne rozwiązanie dla pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2020 19:29

Staraliśmy się wypracować rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich pacjentów, nie tylko zakażonych COVID-19 - skomentował wynik poniedziałkowych (7 września) rozmów z ministrem zdrowia rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Michał Sutkowski.

Rzecznik lekarzy o strategii COVID-19: staraliśmy się wypracować optymalne rozwiązanie dla pacjentów
FOT. Shutterstock

- Nasze rozmowy były wyrazem troski Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce o naszych pacjentów. Staraliśmy się wypracować takie rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich - dla pacjentów zarażonych SARS-CoV-2, ale również dla pozostałych, którzy muszą znaleźć się w naszych przychodniach i bezpiecznie się leczyć - powiedział dr Sutkowski.

Dodał, że dotyczy to wielu pacjentów z chorobami przewlekłymi (cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby krążenia) czy z nowotworowymi.

Pod koniec września mają odbyć się dalsze konsultacje ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, aby zweryfikować, czy przyjęte rozwiązania pozwalają kontrolować ryzyko zachorowań i - jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski - stwierdzić, "czy w takim modelu lekarze rodzinni mogą zlecać w racjonalny sposób badania".

Minister pytany o to, dlaczego konsultacje ze środowiskiem lekarzy odbywają się już po ogłoszeniu strategii powiedział, że poniedziałkowe spotkanie z KLRwP odbyło się w ramach konsultacji projektu zmiany rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Został on opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji w piątek późnym wieczorem. Zgodnie z nowelizacją lekarz rodzinny w ramach teleporady lub porady w warunkach domowych, nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania izolacji domowej przez chorego oraz po dokonaniu oceny jego stanu klinicznego podczas bezpośredniej wizyty w przychodni, w przypadku podejrzenia zachorowania na COVID-19 miałby kierować go do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Jak zaznaczył minister, w ramach dzisiejszych konsultacji dokonano zmiany tego ustalenia. Bezpośrednia wizyta pacjenta nie będzie obligatoryjna, aby zlecić mu test. O takie rozwiązanie chodziło środowisku lekarzy POZ.

Ponadto Niedzielski dodał, że polecenia dotyczące zmiany modelu funkcjonowania szpitali zawarte w strategii zostały wydane szpitalom również w piątek. 

Autorka: Klaudia Torchała

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum