Rzecznik Praw Pacjenta o sporze wokół apelu o odwołanie ministra Niedzielskiego. "Pozostawiam indywidualnej ocenie"

Autorzy: Piotr Wróbel; Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia16 lipca 2021 05:58

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec nie zamierza wkraczać w dyskusję między środowiskami pacjenckimi, które wdały się w spór dotyczący oceny działalności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Fot. PTWP
  • Komentowanie i ocenę wpisów na portalach społecznościowych pozostawiam do indywidualnej oceny przez opinię publiczną i dziennikarzy - stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec
  • "Odnosząc się do historii i doświadczeń we współpracy Rzecznika Praw Pacjenta z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, wcześniej prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia oceniam tę współpracę bardzo pozytywnie"
  • Dowodem na otwartość ministra na dialog ze środowiskiem pacjenckim jest - zdaniem RPP - fakt, że "po raz pierwszy pojawiła się publiczna deklaracja Ministra Zdrowia, odnośnie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz przyjęcia ustawy o jakości"

- Wszystkie organizacje i pojedyncze osoby korzystają z wolności i swobody wypowiedzi, formułowania swoich opinii i ocen. Jest tak również w przypadku relacjonowanej przez Rynek Zdrowia dyskusji toczącej się na Twitterze - mówi minister Bartłomiej Chmielowiec, pytany przez nas czy oficjalnie zamierza odnieść się do publicznego sporu między częścią środowisk pacjenckich i medycznych.

Pacjenci murem za ministrem Niedzielskim

Kilka dni temu niektóre związki zawodowe medyków zaapelowały o usunięcie Adama Niedzielskiego z fotela szefa resortu. Powodem jest konflikt płacowy wynikający z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

W środę niespodziewanie do sporu między ministerstwem a medykami włączyło się część organizacji pacjenckich. W liście do premiera Morawieckiego murem stanęli za ministrem, oceniając bardzo dobrze jego pracę.

Czytaj więcej: Organizacje pacjenckie piszą list do premiera w obronie Niedzielskiego. Minister odpowiada im na Twitterze

Na list organizacji pacjenckich zareagował emocjonalnie Krzytof Bukiel komentując sprawę na Twitterze napisał wprost: „Za komuny”, po wydarzeniach radomskich w roku 1976 było mnóstwo spontanicznych wystąpień robotników i załóg zakładów pracy w obronie partii i rządu, który dba o zwykłych ludzi, a nie o "spekulantów" i warchołów. 

Nie wytrzymał i sam minister Adam Niedzielski, który na Twitterze odparował, że porównanie wystąpienia ponad 200 organizacji pacjenckich do „spontanicznych wystąpień” za komuny to wyraz pogardy dla opinii pacjentów.

Czytaj też: Minister zdrowia do medyków: To wyraz pogardy dla opinii pacjentów

- Komentowanie i ocenę wpisów na portalach społecznościowych pozostawiam do indywidualnej oceny przez opinię publiczną i dziennikarzy - stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta, jednoznacznie dając do zrozumienia, że nie zamierza oficjalnie zajmować stanowiska w toczonym sporze.

RPP o współpracy z ministrem Niedzielskim

Proszony przez nas o ocenę pracy ministra zdrowia odpowiedział na piśmie: - Odnosząc się do historii i doświadczeń we współpracy Rzecznika Praw Pacjenta z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim, wcześniej prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia oceniam tę współpracę bardzo pozytywnie.

Jak zapewnił „minister Niedzielski jest otwarty na dialog i dyskusję”. - Na bieżąco uzgadniamy stanowiska w istotnych sprawach, mających wpływ na bezpieczeństwo pacjentów - przekonywał.

Dowodem na otwartość ministra na dialog ze środowiskiem pacjenckim jest - zdaniem RPP - fakt, że „po raz pierwszy pojawiła się publiczna deklaracja Ministra Zdrowia, odnośnie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz przyjęcia ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta”.

Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że jest szansa by oba akty były przygotowane jeszcze w tym roku. - Są to ustawy mające ogromny wpływ na bezpieczeństwo pacjenta i skuteczną realizację jego praw.

- Opierając się na dotychczasowych, dobrych doświadczeniach we współpracy z ministrem Niedzielskim wierzę w pozytywne zakończenie procesu ustawowego jeszcze w obecnym roku - przekonuje Bartłomiej Chmielowiec.

Część pacjentów: nie mieszajcie nas w to

Część organizacji pacjenckich, te które nie podpisały się pod listem, zajmuje zdystansowane stanowisko wokół sporu jaki rozgorzał w mediach społecznościowych, w którym biorą udział przeciwnicy ministra Niedzielskiego i (jednym wpisem) on sam.

Wszyscy nasi rozmówcy nie chcą komentować samej treści listu i wprost się do niego nie odnoszą. Nie chcą podgrzewać sporu politycznego, nie chcą też, by ich organizacje były w ten spór wciągane.

- Nie dotykając meritum listu, mogę tylko powiedzieć, że organizacje pacjenckie mają służyć pacjentom, nie powinny mieszać się w politykę, bo tracą na tym przede wszystkim pacjenci - powiedziała Dorota Korycińska z Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

- Nie podpisaliśmy listu ponieważ nie uważamy tego typu działań za stosowne. Na bieżąco współpracujemy z MZ niezależnie od tego, kto pełni funkcję ministra zdrowia - mówiła natomiast Magdalena Kołodziej, prezes Zarządu Fundacji My Pacjenci.

I dodała: - Regularnie występujemy do MZ w kwestiach kluczowych dla pacjentów. W tym momencie skupiamy się na aktywizacji decydentów do wszelkich zmian systemowych, które są w stanie poprawić dostępność do leczenia oraz wpłynąć na zmniejszenie długu zdrowotnego po pandemii.

Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Onkologicznej Alivia podkreśla natomiast: Fundacja Alivia ma zastrzeżenia zarówno do Ministerstwa Zdrowia jak i środowiska lekarskiego. Jedni i drudzy nie zawsze działają tak, jak powinni z punktu widzenia dobra pacjenta.

Czytaj też: Obrona Niedzielskiego? "Nie mieszajcie nas w to". Mówią nam organizacje, które się nie podpisały

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum