Rzecznik Praw Pacjenta apeluje o lokalizatory dla osób z zanikami pamięci. RPP chce, by urządzenia refundowało NFZ

Autor: oprac. JKB • Źródło: GOV, Rynek Zdrowia10 czerwca 2021 12:09

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje o lokalizatory dla osób z zanikami pamięci. I wnioskuje, by urządzenia były refundowane przez NFZ. Przypomina, że w ubiegłym roku w Polsce zaginęło około 2000 osób po 60. roku życia

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje o lokalizatory dla osób z zanikami pamięci. RPP chce, by urządzenia refundowało NFZ
Lokalizatory dla seniorów z zanikami pamięci - to pomysł SPP/ Fot. Shutterstock
  • W ubiegłym roku w Polsce zaginęło około 2000 osób po 60. roku życia
  • Rzecznik Praw Pacjenta apeluje o wyposażenie seniorów w specjalne lokalizatory, które mogą pomóc w ustaleniu ich miejsca pobytu
  • Zakup urządzeń miałby być refundowany z NFZ

Jak czytamy na stronie Rzecznika Praw Pacjenta tylko w ubiegłym roku w Polsce doszło do 2 036 zaginięć osób po 60. roku życia (dane Komendy Głównej Policji).

- Aż 341 osób z tej grupy zmarło. Do zaginięć pacjentów – seniorów i z niepełnosprawnością intelektualną doszło w ostatnich tygodniach m.in. w Nowej Soli, w Warszawie, w Łodzi, w Gorzowie Wielkopolskim czy w Gdańsku - wylicza RPP.

Zaginięcia pacjentów. Skala problemu jest duża

Jak wskazuje rzecznik często byli to pacjenci w starszym wieku, którzy oddalili się z placówki medycznej. Po takich informacjach RPP ma prawo szczegółowo sprawdzić każde z podobnych zdarzeń – musi zbadać, czy pacjenci mieli zapewnioną opiekę oraz czy o sytuacji została poinformowana rodzina albo opiekunowie. Kontrolowane są także placówki, aby upewnić się, że zostały wdrożone odpowiednie procedury.

Jeśli Rzecznik uzna, że naruszono prawa pacjenta, wprowadza specjalne zalecenia, by wyeliminować takie naruszenie. Proponowane są też konkretne zmiany w procedurach oraz szkolenia dla personelu.

Lokalizator dla osób z zanikami pamięci

RPP chce jednak, by podjęto również działania prewencyjne, aby uniknąć podobnych zdarzeń. W związku z tym zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, aby rozważono możliwość wyposażenia m.in. osób z zanikami pamięci, seniorów oraz pacjentów z niepełnosprawnościami w elektroniczne lokalizatory.

Pomysł konsultowano wcześniej z organizacjami zajmującymi się
wsparciem seniorów.

-  Lokalizator taki powinien mieć funkcję "upadku". Jest to przydatne również wtedy, kiedy chory przebywa sam w domu, a lokalizator np. nie wykazuje ruchu chorego. Wtedy opiekun przez funkcję w swoim telefonie jest w stanie ocenić zagrożenie. Wyposażenie w lokalizatory powinno być współfinansowane przez NFZ, traktując to jako zachętę do korzystania z tego systemu - podkreśla RPP w swoim stanowisku. 

Jak dodaje urządzenia te powinny być podłączone również do ogólnopolskiego systemu "zagubień osób z chorobami otępiennymi", jako systemu wsparcia dla opiekunów. Należałoby także - jak wskazuje - podpowiedzieć opiekunom jakich funkcji powinni oczekiwać w lokalizatorach, oraz "nakłonić operatorów komórkowych do zaoferowania korzystnych warunków użytkowania".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum