Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o szczepieniach. "Głos Kościoła cenniejszy niż wszystkie akcje"

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP08 lipca 2021 16:00

Rzecznik resortu zdrowia docenia głos Kościoła w sprawie szczepień przeciw COVID-19. - Dla wielu w Polsce jest niekwestionowanym autorytetem - powiedział

Kościół wspiera inicjatywy mające podnieść świadomość obywateli w zakresie szczepień przeciw COVID-19. Fot. Dziurek / Shutterstock.com
  • Minister zdrowia rozmawiał z przedstawicielami Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Tematem przewodnim były szczepienia przeciw COVID-19
  • Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że nie trzeba namawiać a edukować
  • Zwrócił uwagę na wypowiedź arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w której podkreślił wsparcie edukacyjnych i informacyjnych inicjatyw

Na antenie TVN24 w czwartek (8 lipca) rzecznik resortu zdrowia pytany był o środowe spotkanie przedstawicieli Kościoła z ministrem zdrowia.

"Długa i owocna" dyskusja o szczepieniach z przedstawicielstwem Kościoła

Andrusiewicz wyjaśnił, że spotkanie odbyło się w siedzibie ministerstwa. - Na zaproszenie ministra Adama Niedzielskiego przybył do nas Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. To nie jest pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie - zaznaczył rzecznik.

Wspomniał, że tego rodzaju rozmowy odbywają się, co jakiś czas.

- Wczoraj była dość długa dyskusja o szczepieniach w Polsce, ale - jak widać - owocna - ocenił Andrusiewicz dziękując abp. Stanisławowi Gądeckiemu za czwartkowe oświadczenie poświęcone szczepieniom przeciw COVID-19.

Poinformował, że bp Miziński zapoznał się z całym procesem szczepień, jaki odbywa się w Polsce.

- Minister zwracał uwagę na potrzebę głosu ze strony Kościoła, bo jest on niejednokrotnie cenniejszy, niż wszystkie akcje, jakie możemy zorganizować. Kościół dla wielu osób w naszym kraju jest niekwestionowanym autorytetem i jeżeli autorytet zabiera głos, to ma to swoją poważną wagę - podkreślił rzecznik MZ.

Szczepienia przeciw COVID-19 a Kościół. Nie namawiać, a edukować

Podkreślił, że "nikt nikogo do niczego nie musiał w spektakularny sposób namawiać".

- Wystarczy krzewić wiedzę - powiedział Andrusiewicz wskazując na słowa abp. Gądeckiego z czwartkowego oświadczenia, w których przewodniczący KEP zaznaczył, że "Kościół będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień".

- Wystarczy rozmawiać; wystarczy dzielić się wiedzą i współpracować, dlatego na takie spotkania się umawiamy - wyjaśnił Andrusiewicz.

Zaznaczył, że szczepienia są wyrazem troski nie tylko o swoje życie, ale także życie innych, dlatego głos Kościoła jest tak ważny.

Działania lokalne zachęcające do szczepień

Rzecznik MZ poinformował, że podejmowane są także działania lokalne. Jako przykład podał Warszawę, gdzie wojewoda mazowiecki kontaktuje się bezpośrednio z kardynałem Kazimierzem Nyczem, oraz Lublin, gdzie odbyło się spotkanie wojewody z przedstawicielami archidiecezji lubelskiej.

- Wszędzie lokalnie staramy się za pośrednictwem swoich przedstawicieli czy lokalnych oddziałów NFZ, wojewodów - rozmawiać i przedstawiać argumenty, które mogą wspierać proces szczepień - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Zaznaczył, że Kościół jest bardzo otwarty na ten dialog. - Liczę, że ten głos będzie się pojawiał także lokalnie, na poziomie diecezji, na poziomie poszczególnych parafii - dodał. Jak podkreślił, głos Kościoła jest bardzo potrzebny.

Zaznaczył, że dla MZ najważniejszy jest teraz przygotowywany projekt współpracy z lekarzami rodzinnymi. - Te osoby są najbliżej społeczeństwa; codziennie leczą nasze dzieci, naszych rodziców - powiedział rzecznik.

- Liczymy, że tu będzie szersza akcja telefoniczna do pacjentów, którzy są niezaszczepieni. W systemie eWUŚ, czyli systemie ewidencji osób, które podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, pojawił się już znacznik informujący, kto jest zaszczepiony, a kto jest niezaszczepiony, żeby lekarz, recepcjonistka w przychodni mogli od razu wiedzieć, że z takim pacjentem warto porozmawiać, warto go przekonywać - powiedział Andrusiewicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum