Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: nie ma sporu z ratownikami

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP31 sierpnia 2021 12:25

Wojciech Andrusiewicz twierdzi, że "nie ma żadnego sporu między ratownikami medycznymi a Ministerstwem Zdrowia" - Są spory na linii ratownicy-pracodawcy - przekonuje rzecznik resortu zdrowia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: nie ma sporu z ratownikami Fot. AdobeStock
  • Od kilku tygodni trwa protest ratowników medycznych. Ratownicy domagają się m.in. podwyżek, ale nie tylko
  • Chcą wprowadzenia do tabeli współczynników osobnego punktu Ratownik Medyczny ze współczynnikiem 1,05 do końca 2021 roku; 
    Apelują o stworzenie ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych, a także o rozpoczęcie nowelizacji Ustawy o systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne
  • W ramach protestu kolejni ratownicy składają wypowiedzenia, odchodzą na zwolnienia lekarskie, albo nie przedłużają kontraktów. Sytuacja staje się dramatyczna niemal w całej Polsce
  • Tymczasem we wtorek, 31 sierpnia, rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział że "nie ma żadnego sporu między ratownikami medycznymi a Ministerstwem Zdrowia" 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: nie ma sporu z ratownikami

Andrusiewicz był pytany w Polsat News o spór MZ z ratownikami medycznymi i o to, czy ratowników nie zabraknie w czasie zbliżającej się IV falii koronawirusa.

"Z Ministerstwem Zdrowia żadnego sporu zespołu protestacyjnego ratowników medycznych nie ma" - oświadczył rzecznik resortu. "Są pewne spory na linii ratownicy - pracodawcy" - dodał.

Według niego spory występują "w przypadku ratowników, którzy wypowiadają umowy".

- Zwrócę uwagę na jeden fakt: to nie są ratownicy na umowach o pracę. To w większości przypadków są ratownicy kontraktowi, na kontraktach. (...) Wszyscy ratownicy, których wiążą umowy o pracę, którzy mają ten gwarant ze strony MZ, nie podejmują tu żadnej dodatkowej akcji i nie wypowiadają umów o pracę - podkreślił Andrusiewicz.

"Wiemy, że część pracodawców ma środki, żeby zagwarantować pewnego rodzaju podwyżki, ale tu musi paść deklaracja ze strony pracodawców" - ujawnił.

Czytaj również: Rzeszów. Protest ratowników w obronie zwolnionych kolegów. "Jesteśmy solą w oku dyrektora"

"Resort zdrowia zagwarantował finansowanie ratownikom medycznym"

Andrusiewicz podkreślił, że resort zdrowia zagwarantował finansowanie ratownikom medycznym.

- Wpisaliśmy całość dotychczasowego uposażenia wraz z dodatkami wynagrodzeniami. Przekazaliśmy wszystkie środki. Staramy się teraz trochę pomóc, pośrednicząc w rozmowach z pracodawcami - powiedział.

W ubiegłym tygodniu w Gorzowie Wlkp., Sulechowie i Świebodzinie kontraktowi ratownicy medyczni pracujący w zespołach pogotowia dołączyli do ogólnopolskiego protestu i domagali się podwyżek. Złożyli wypowiedzenia lub poszli na zwolnienia lekarskie.

Polecamy: Ratownik pokazał, ile zarobił na etacie w czerwcu. Grzesiowski: "Współczesna forma niewolnictwa"

Ratownicy wypowiadają umowy w kolejnych stacjach pogotowia ratunkowego

Rzecznik MZ: trwają prace nad rozwiązaniami ustawowymi dla ratownictwa

Rzecznik MZ poinformował we wtorek również, że w resorcie trwają prace nad rozwiązaniami ustawowymi dotyczącymi samorządu ratownictwa medycznego.

W połowie sierpnia odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. opracowania propozycji nowych rozwiązań organizacyjnych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. "Było to pierwsze, ale dobre spotkanie. Wszystkie strony przedstawiły swoje propozycje" - powiedział wówczas wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Sprawdź: 11 września lepiej nie chorować. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy wyjdą na ulice. Będą wuwuzele i białe miasteczko

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum