Rzecznik MZ zapowiada: policja w galeriach handlowych. Ostatniej doby 7000 interwencji

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP29 października 2021 13:41

Jak zapowiada rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, ze względu na duży wzrost zakażeń, jeszcze bardziej restrykcyjnie będzie egzekwowany obowiązek zakrywania ust i nosa. Dotyczy to m.in. galerii handlowych.

W galeriach handlowych będą policjanci. Fot. Shutterstock
  • 29 października minister Adam Niedzielski oraz komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk spotkali się, aby porozmawiać na temat przepisów związanych z obostrzeniami
  • Spotkanie podsumował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. - W ciągu ostatniej doby policja 7 tys. razy interweniowała wobec osób, które nie przestrzegają zasłaniania nosa i ust - powiedział
  • Jak zaznaczył rzecznik, przed wejściem do każdej galerii handlowej będzie stał ochroniarz, który będzie przypominał klientom o maseczce

Resort zdrowia i policja chcą "przypilnować" noszenie maseczek

Minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się w piątek, 29 października, z komendantem głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem. Rozmawiali o przestrzeganiu przepisów związanych z obostrzeniami epidemicznymi w obliczu czwartej fali zakażeń.

- Komendant przedstawił informacje i z ostatniej doby, i z ostatniego miesiąca. Dzisiaj tych kontroli (w środkach transportu - PAP), za ostatnią dobę, jest 4 tys. W ciągu ostatniej doby policja 7 tys. razy interweniowała wobec osób, które nie przestrzegają zasłaniania nosa i ust - podsumował spotkanie Andrusiewicz.

Dodał, że policja do tej pory skontrolowała także 85 mln osób przebywających na kwarantannie i ponad 190 tys. środków transportu miejskiego.

- Tu wysiłek policji ukierunkowany jest rzeczywiście na zapobieganie transmisji - zaznaczył.

Sprawdź: 31 października zmienią się obostrzenia. Wchodzi nowe rozporządzenie covidowe

Czytaj: L4 do tyłu. Na ile dni wstecz lekarz może dać zwolnienie lekarskie?

Rekomendacja na 1 listopada. "Starajmy się tam, gdzie jest natłok ludzi, zasłaniać nos i usta"

Bezwzględne noszenie maseczki w galeriach handlowych

Zdaniem policji - jak przekazał - mniejszym problemem jest noszenie maseczek w środkach komunikacji publicznej, a większym w galeriach handlowych. Dlatego też policjanci mają pojawić się w galeriach handlowych.

- Zdecydowanie te rozmowy z komendantem głównym Policji były ukierunkowane na obecność policji w miejscach, że sam widok funkcjonariuszy może wzbudzić pewne zachowania, które są zachowaniami akceptowalnymi, czyli właśnie zasłanianie nosa i ust - powiedział.

Rzecznik MZ podkreślił, że jednak samo noszenie maseczek nie pomoże, dlatego też we wtorek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Polskiej Rady Centrów Handlowych.

- Ogłaszaliśmy już swego czasu akcję, która mówiła o maskowaniu - zamaskowanym manekinie. Na wzór tego manekina każdy ma być zamaskowany (...). Nie może być sytuacji, w której do galerii handlowej wlewają się potoki ludzi, którzy nie mają żadnej maseczki i nikt nie zwraca na to uwagi - powiedział.

- Chcemy, by przy wejściu w każdej galerii handlowej stał ochroniarz, który będzie przypomniał o obowiązku noszenia maseczki - dodał.

Czytaj: Obostrzenia są możliwe. Rzecznik rządu: osoby zaszczepione będą wyłączone z limitów

31 października zmienią się obostrzenia. Wchodzi nowe rozporządzenie covidowe

Sypią się mandaty dla osób bez maseczek. Zaszczepieni też muszą je nosić

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum