Rzecznik MZ: wyraźnie widać wzrost liczby zakażeń widoczny w dużych miastach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2020 11:00

Najnowsze dane przynoszą skok liczby zakażonych na koronawirusa, wzrost wyraźnie widać w dużych miastach. Ponawiamy apele o przestrzeganie zaleceń i o to, by nie czekać na kolejne obostrzenia, ale samemu ograniczać się w trosce o bliskich - powiedział w środę (4 listopada) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ: wyraźnie widać wzrost liczby zakażeń widoczny w dużych miastach
Wyraźnie widać duży wzrost w miastach. W Warszawie jest ponad 1,7 tys. nowych przypadków - powiedział rzecznik MZ. Fot. Shutterstock

Rzecznik resortu odniósł się do najnowszych danych. Mówią one o 24 tys. 692 nowych przypadkach zakażenia i kolejnych 373 zgonach. Łączna liczba zakażeń wykrytych od początku epidemii wynosi 439 tys. 536, a zgonów 6475.

- Po kilku dniach, kiedy obserwowaliśmy wyhamowanie, mamy skok liczby zachorowań. Wyraźnie widać duży wzrost w miastach. W Warszawie jest ponad 1,7 tys. nowych przypadków. Przykładowo - we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Łodzi odnotowano od blisko 500 do blisko 700 przypadków, co świadczy o tym, że ilość kontaktów w dużych miastach rzutuje na wskaźniki - powiedział PAP Andrusiewicz.

- Dlatego ponawiamy apele, żeby przestrzegać zaleceń ws. dystansu, dezynfekcji i maseczek. Apelujemy też, by nie czekać na kolejne obostrzenia, tylko samemu wprowadzać pewne rygory do własnego życia w trosce o bliskich - dodał.

Rzecznik MZ zaznaczył, że wzrost statystyk nie ma związku ze zwiększaniem dostępności do testów antygenowych.

- Statystki nadal uwzględniają tylko testy genetyczne - zaznaczył.

- Placówki muszą zakupić testy antygenowe, a Ministerstwo Zdrowia przygotować system ich raportowania, bo pamiętajmy, że będą one realizowane już nie tylko w laboratoriach - przekazał.

Na środę, na godz. 14, zapowiedziano konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczącą kolejnych kroków w walce z COVID-19.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum