Rzecznik MZ: testów w Polsce nie zabraknie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 12:39

Testów na koronawirusa w Polsce nie zabraknie, obecnie w 60 laboratoriach możemy wykonywać prawie 20 tys. testów na dobę - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Testów nie zabraknie - informuje MZ Fot. Shutterstock

Rzecznik MZ był pytany o mniejszą w ostatnich dniach liczbę wykonywanych testów w kierunku koronawirusa. - Niestety to i dla nas przykra informacja, ponieważ my możliwości przeprowadzania testów zwiększamy - skomentował Andrusiewicz. MZ szacuje, że obecnie 60 laboratoriów w Polsce może wykonywać prawie 20 tys. testów na dobę. W poniedziałek resort poinformował, że w ciągu doby wykonano 5,6 tys. testów.

- Na pewno wpływ na to miały święta, ograniczona liczba personelu, który kieruje na badania - ocenił rzecznik. Przypomniał, że to nie minister zdrowia decyduje o wykonaniu testu u poszczególnych osób.

- Testują i kierują na testy służby medyczne, stacje sanitarno-epidemiologiczne. Zostali powołani konsultanci w województwach, którzy mają udrażniać wszelkie wąskie gardła, jeżeli takie się pojawiają - powiedział rzecznik.

Dodał, że medycy w niektórych województwach nie widzą wskazań do wykonania takich badań u osób, które zgłaszają się na diagnostykę.

Wskazał, że osoby przebywające na kwarantannie, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, powinny mieć przeprowadzony test na obecność koronawirusa. Zapewnił, że "testów w Polsce nie zabraknie". - W najbliższym czasie dotrą zapewne do Polski szybkie testy, testy białkowe, które wykrywalność mają na podobnym poziomie jak testy genowe - zaznaczył.

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 7049 osób, z których 251 zmarło. Wyzdrowiało 618 chorych.

Olga Zakolska - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum