
Rzecznik Ministerstwa Wojciech Andrusiewicz powiedział, że według prognoz pozyskiwanych przez resort od kilku zespołów analitycznych szczyt epidemii nastąpi na przełomie marca i kwietnia i powinien być na pułapie średnio 12 tys. zakażeń dziennie.
Przyjęliśmy, że będziemy co dwa tygodnie informowali, jak będzie wyglądała koronawirusowa rzeczywistość – powiedział. Podkreślił, że epidemia pokazała, że przy podejmowaniu decyzji trzeba brać pod uwagę wiele wskaźników.
- To nie tylko sama liczba zakażeń jest świadectwem tego, jak rozwija się epidemia. Niestety, musimy patrzeć na większą liczbę wskaźników. Pierwszym jest dobowa liczba zakażeń, drugim - liczba zgonów, trzecim - sama dynamika wzrostu, czyli, jakie dane o zakażeniach rosną z dnia na dzień, bo ich może być nawet niedużo, ale ta dynamika może nam pokazywać, że w niedługim czasie zadzieje się coś niedobrego - powiedział w czwartek (25 lutego) Andrusiewicz w Radiu Maryja.
Jako kolejne wskaźniki, które muszą być brane pod uwagę, rzecznik wymienił: obłożenie łóżek szpitalnych, liczbę pacjentów pod respiratorami i to, co się dzieje za naszymi granicami. Zaznaczył, że obserwowanie tego, co dzieje się w Czechach czy na Słowacji, było podstawą podjęcia decyzji, że osoby przyjeżdżające z tego kierunku muszą mieć negatywny wynik testu na covid, żeby nie zostały objęte kwarantanną.
Andrusiewicz podkreślił, że pod uwagę muszą być brane wszystkie wskaźniki, ponieważ nie da się określić jednolitego pułapu dla każdej ze zmiennych, gdyż jeden współczynnik może się kształtować bardzo pozytywnie, ale pozostałe współczynniki będą pokazywać, że coś niedobrego się zadzieje.
Rzecznik MZ zwrócił uwagę, że według prognoz pozyskiwanych przez resort od kilku zespołów analitycznych szczyt epidemii nastąpi na przełomie marca i kwietnia i powinien być na pułapie średnio 12 tys. zakażeń dziennie. Zastrzegł, że epidemia pokazała, że jest nieprzewidywalna i wszystko może się szybko zmienić.
Zaznaczył, że najważniejszą sprawą jest społeczna odpowiedzialność, stosowanie się do obostrzeń.
- Jeżeli będziemy chcieli święta Wielkanocne spędzić w szerszym gronie, w gronie rodzinnym to musimy kierować się tymi obostrzeniami, musimy być odpowiedzialni - dodał.


CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- 09:40 Dr Sutkowski: prawdopodobnie to początek końca trzeciej fali pandemii jednak trudno o hurraoptymizm
- 09:20 Leki na schizofrenię mogą chronić przed SARS-CoV-2?
- 09:00 Odkrycie polskich naukowców nowego podtypu chłoniaka pozwoli skuteczniej leczyć chorych
- 08:31 AstraZeneca bez kontraktu z UE na dostawy szczepionek w 2022 r.? "To prawdopodobne"
- 07:30 Nadużywamy antybiotyków i środków do dezynfekcji. To nie przekłada się na zdrowsze życie
- PT, 22:17 Rektor UWM: zarzuty wobec prof. Maksymowicza mają pozamerytoryczne źródło
- PT, 21:35 Radziwiłł: na Mazowszu rośnie liczba wolnych łóżek covidowych. Tendencja jest korzystna
- PT, 21:01 Wielka Brytania: komisja doradza rządowi - dla kobiet w ciąży szczepionki Pfizer lub Moderna
- PT, 20:30 Naukowcy o liniach komórkowych wykorzystywanych w szczepionkach przeciw COVID-19
- PT, 19:59 Prof. Gałecki: mamy coraz więcej pacjentów 50+ z zespołami otępiennymi. To skutek Covid-19
- PT, 19:28 Uzdrowisko Busko-Zdrój ma nowego prezesa
- PT, 19:06 Warszawa: ortopedzi z WUM wykonali nowatorskie wszczepienie podwójnej endoprotezy
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 660 088 potwierdzonych zakażeń, zmarło 61 208 pacjentów
- 2 Sejm: gorąca dyskusja o dodatkach covidowych dla pracowników niemedycznych i nie tylko
- 3 Wirus przestał oszczędzać ciężarne. „Takich dramatów nie widzieliśmy nigdy wcześniej”
- 4 Episkopat ma wątpliwości czy katolicy mogą przyjmować te dwie szczepionki przeciw Covid-19
- 5 Sejm: są lekarze dostający trzy dodatki covidowe, a pracownicy niemedyczni - żadnego
- 6 Alicja Jarosińska będzie szefować szpitalem w Hrubieszowie na czas epidemii
- 7 Minister zdrowia: przedłużamy obostrzenia, nie pojedziemy na majówkę
- 8 Dworczyk o stanowisku Episkopatu ws. szczepionek: nie, ręce mi nie opadły
- 9 Handel fałszywymi certyfikatami szczepień i testów w kierunku Sars-CoV-2 kwitnie
- 10 Dworczyk: na horyzoncie jest już zupełne uwolnienie szczepień
- 11 Pfizer przyspiesza dostawy - dodatkowych 4 mln szczepionek dla Polski
- 12 Dworczyk: w drugiej połowie maja ruszą punkty szczepień w aptekach, pierwsze drive-thru już są
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych