Rzecznik MZ: spotkanie ministra zdrowia z zakaźnikami z całej Polski. W tle spięcia między lekarzami

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 13:10

Zakończyło się spotkanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z lekarzami zakaźnikami z całej Polski; było długie, ale bardzo owocne - poinformował w poniedziałek (28 września) rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zapowiedział, że o szczegółach poinformuje sam minister.

Rzecznik MZ: spotkanie ministra zdrowia z zakaźnikami z całej Polski. W tle spięcia między lekarzami
Lekarze zakaźnicy przekazali informacje, jak ich zdaniem system powinien wyglądać - powiedział Andrusiewicz. Fot. Fotolia

Odpowiadając podczas konferencji prasowej na pytania dziennikarzy o napięcia na linii lekarze rodzinni i lekarze zakaźnicy w związku z kierowaniem pacjentów z dodatnim wynikiem na oddziały zakaźne, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia poinformował o spotkaniu przedstawicieli resortu zdrowia i przedstawicielami lekarzy zakaźników.

- Takie spotkanie przed chwilą się odbyło - było dość długie, ale bardzo owocne. Nastąpiła wzajemna wymiana informacji. Lekarze zakaźnicy przekazali informacje, jak ich zdaniem system powinien wyglądać - powiedział Andrusiewicz.

Podkreślił, że "nie można leczyć pacjentów za pośrednictwem teleporady". - Leczy się na bieżąco z dostępem bezpośrednim do pacjenta. Po to są te cztery kryteria objawowe, żeby każdy nie przechodził tylko przez teleporadę, ale mógł zostać zbadany w gabinecie lekarskim. Taka była idea i ta idea, jak nawet wskazują sami zakaźnicy - jest ideą słuszną - oświadczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zapowiedział, że spotkanie z lekarzami rodzinnymi odbędzie się 1 października br. - Podsumujemy pierwsze tygodnie obowiązywania nowej strategii - powiedział Andrusiewicz. 

Jak można przypuszczać, spotkanie ministra z zakaźnikami ma związek m.in. z piątkowym apelem prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Zaapelował do ministra zdrowia o "natychmiastowe wycofanie zarządzenia powodującego obowiązek kierowania przez lekarza POZ praktycznie każdego pacjenta z dodatnim wynikiem genetycznym w kierunku SARS-CoV-2 do oddziału chorób zakaźnych".

"Napór chorych skąpoobjawowych lub wręcz bezobjawowych (w dokumentacji oczywiście też są objawowi), którym lekarze POZ zlecają badania RT PCR uniemożliwi hospitalizację i leczenie osób faktycznie wymagających leczenia" - pisał w apelu do ministra zdrowia prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Dodawał też, że zrzucenie na zakaźników "odpowiedzialności za to co normalnie jest obowiązkiem POZ (przed pandemią, a w cywilizowanym świecie również w jej trakcie) jest jak mam nadzieję tylko błędem, który zaraz zostanie naprawiony".

PAP - Magdalena Gronek

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum