Rzecznik MZ: przygotowujemy poszerzenie bazy łóżkowej; to działanie z wyprzedzeniem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2020 12:10

W Ministerstwie Zdrowia przygotowujemy poszerzenie bazy łóżkowej - powiedział w poniedziałek (5 października) rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że to działanie z wyprzedzeniem.

Rzecznik MZ: przygotowujemy poszerzenie bazy łóżkowej; to działanie z wyprzedzeniem
Liczba zajętych łóżek covidowych w poniedziałek (5 października) wynosi 3158 i wzrosła od niedzieli o około 200. Fot. Shutterstock

Andrusiewicz poinformował, że w niedzielę było, a w poniedziałek po południu i wieczorem będzie spotkanie sztabu kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia. Spotkania te - wyjaśnił - dotyczą "koordynacji zabezpieczenia medycznego w poszczególnych województwach, a co za tym idzie, możliwego zwiększenia bazy łóżkowej".

- Przewidujemy dalszy rozwój wypadków i możliwość, że te łóżka będą potrzebne w większej ilości - mówił. Wskazał jednocześnie, że dziś łóżek covidowych jest wystarczająco, ale zdarzą się przypadki - i one się zdarzają - że w którymś szpitalu zabraknie miejsc.

- Tu właśnie nasza troska i troska szefa MZ Adama Niedzielskiego (...), aby ta koordynacja nad pacjentem była na tyle zabezpieczona, żeby pacjent nie krążył między szpitalami, tylko żeby po diagnozie zapadała decyzja, gdzie są wolne łóżka i wolne respiratory, by pacjent był tam przewożony jak najszybciej- tłumaczył Andrusiewicz.

Podał również, że obecnie w całej Polsce na wszystkich trzech poziomach szpitali jest około 4,5 tys. wolnych łóżek, ale - zauważył - ta liczba wciąż ulega zmianie.

- W każdej godzinie do szpitali docierają pacjenci - podkreślił. Zauważył, że dzisiaj liczba zajętych łóżek wynosi 3158 i wzrosła od niedzieli o około 200.

Rzecznik MZ wyjaśnił, że przygotowywane w MZ możliwe poszerzenie bazy łóżkowej to działanie z wyprzedzeniem, działanie, żeby mieć ten bufor w postaci wolnych łóżek.

Rzecznik odniósł się do medialnych informacji o braku  leku remdesivir stosowanego u najciężej zakażonych.  Jak zaznaczył lek jest kupowany na poziomie Komisji Europejskiej, a nie przez poszczególne państwa UE. Podkreślił, że Polska zabiega w KE, a komisja zabiega we własnym zakresie u producenta, by jak najszybciej ten lek sprowadzić.

Remdesivir jako jedyny uzyskał rekomendację EMA (Europejskiej Agencji Leków) we wskazaniu COVID-19. Został kupiony przez Komisję Europejską i rozdzielony dla wszystkich państw członkowskich. Dla Polski przewidziano 3 tys. dawek, które sukcesywnie były dostarczane do szpitali.

Dopytywany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o rozporządzenie dotyczące obostrzeń rzecznik MZ odparł, że od następnego tygodnia możemy się spodziewać wprowadzenia tych obostrzeń.

- To o czym dzisiaj rozmawiamy, to jest kwestia, czy nie wprowadzimy tych obostrzeń szybciej, jeśli będziemy obserwowali rosnące wyniki- mówił. - Jeśli będziemy obserwowali kolejne rekordy w najbliższych dniach, na pewno zdecydujemy się wprowadzić te obostrzenia szybciej - dodał.

Wskazał na noszenie masek w strefach żółtych czy niedziałanie lokali gastronomicznych po godz. 22.00 w strefie czerwonej oraz ograniczenia liczebności wesel. - Na chwilę obecną mówimy o tych rozwiązaniach - powiedział.

Andrusiewicz, odnosząc się do informacji, że przyszły minister edukacji Przemysław Czarnek otrzymał pozytywny wynik na koronawirusa, zapewnił, że nie ma wypracowanych rozwiązań specjalnych dla polityków, innych od rozwiązań przeznaczonych dla przeciętnego Kowalskiego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum