Rzecznik MZ: przedłużamy szczepienia przeciwko grypie, decyzja o obostrzeniach - do końca tygodnia

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2021 12:05

Sytuacja ze spadającymi zakażeniami pozwala nam myśleć o pewnym poluzowaniu, ale nie możemy się spodziewać, że nagle zdejmiemy wszystkie obostrzenia - powiedział we wtorek (26 stycznia) Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Rzecznik MZ: przedłużamy szczepienia przeciwko grypie, decyzja o obostrzeniach - do końca tygodnia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Przy naszym obniżonym wskaźniku zakażeń zdecydowanie Polska ma bufor czasowy dotyczący szczepień, buforu tego nie mają inne państwa mierzące się z trzecią falą - wskazał Andrusiewicz.

Dodał, że premier podejmie decyzję ws. obostrzeń w tym tygodniu.

Zaznaczył, że "non stop w obiegu publicznym pojawiają się te same pytania, np. dlaczego nie kupiliśmy dodatkowej transzy szczepionek od firmy Moderna". - Dlatego, że Moderna oferowała tę dodatkową transzę na przełomie bieżącego i przyszłego roku, czyli otrzymalibyśmy ją mniej więcej za rok - mówił Andrusiewicz.

- Co do koncernu Pfizer, to podobnie jak w przypadku pierwszej umowy, gdzie było 200 mln szczepionek plus 100 mln, druga umowa również jest identyczna. Wzięliśmy udział w podziale transzy 200 mln, dlatego, że była ona rozplanowana na dostawy II i III kwartału - wyliczał rzecznik resortu zdrowia.

Jak dodał, "z uwagi na fakt, ze dostawy dodatkowej transzy 100 mln dla UE odbyłby się w IV kwartale, rząd polski zdecydował się na aprowizację dotyczącą II i III kwartału, co oznacza 25 mln dodatkowych dawek szczepionek". - Polska do tej pory zamówiła ponad 80 mln dawek szczepionek, więc to nie jest tak, że nie bierzemy udziału w dodatkowych aprowizacjach. Z tym, że zależy nam na II i III kwartale, bo pamiętajmy, że dochodzą jeszcze inne firmy, zatem dawek będzie dużo - podsumował rzecznik MZ.

Poinformował także, że w Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) pozostało ok. 200 tys. szczepionek na grypę i są do rozdysponowania pomiędzy podstawową opiekę zdrowotną.

- Ważna informacja: termin zgłaszania był do dzisiaj, ale przesuwamy go do 29 stycznia. Każda osoba zainteresowana, która jeszcze w tym sezonie zechce się zaszczepić przeciwko grypie, ma możliwość zgłosić się do lekarza POZ, a podstawowa opieka zdrowotna będzie robiła zgłoszenia do MZ na dostawy szczepionek - powiedział rzecznik MZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum