Rzecznik MZ: obecnie nie przewidujemy zamknięcia cmentarzy, ale...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2020 13:59

Obecnie nikt nie przewiduje zamknięcia cmentarzy 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, ale rozłóżmy w czasie nasze wyjazdy na groby najbliższych - zaapelował w środę (14 października) w czasie briefingu rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ: obecnie nie przewidujemy zamknięcia cmentarzy, ale...
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- To co możemy robić, to apelować do Polaków, żeby rozłożyć te wyjazdy na tydzień przed (dniem Wszystkich Świętych - PAP)" - tłumaczył w kontekście zbliżającego się 1 listopada. Dodał też, że "na chwilę obecną nikt nie przewiduje zamykania cmentarzy". W tym roku 1 listopada przypada w niedzielę.

Odnosząc się do kolejnego najwyższego dobowego przyrostu nowych zakażeń, który zanotowano w środę - 6526 i zgonów - 116, podkreślił, że pod uwagę brane są różne scenariusze, jeśli chodzi o dodatkowe obostrzenia.

- Bierzemy pod uwagę różne rozwiązania. To nie jest tak, że bierzemy pod uwagę jedno rozwiązanie, które ma wejść w życie, jeśli te przypadki będą rosnąć - zaznaczył.

Uzupełnił, że w czwartek po publikacji codziennej statystki zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

- I tutaj pod kierunkiem pana premiera będą zapadać kolejne decyzje. Na pewno ten wachlarz możliwości do wprowadzenia jest dość długi - podkreślił.

Podczas środowej konferencji prasowej rzecznik MZ był pytany również o kwarantannę premiera Mateusza Morawieckiego i to, że po pierwszym teście na obecność koronawirusa, ma on mieć wykonany drugi, podczas gdy obecne zasady są takie, że osobie, która nie jest zakażona, drugiego testu się nie wykonuje.

- Pamiętam jak w lecie, bądź na wiosnę informowaliśmy państwa o tym, że testowanie personelu medycznego, służb, policji, wojska jak również osób ważnych z punktu widzenia państwa może się odbywać - oczywiście pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - tą ścieżką skróconą, tu nie dochodzi do łamania żadnych standardów - podkreślił Andrusiewicza.

We wtorek szef rządu poinformował, że w związku z kontaktem w ubiegły piątek z osobą zakażoną koronawirusem, zgodnie z wszelkimi procedurami udaje się na kwarantannę.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował we wtorek wieczorem, że wynik testu premiera Morawieckiego na koronawirusa jest ujemny; nie wykryto zachorowania. Dodał, że szef rządu "pozostaje w kwarantannie do czasu stosownych, dalszych decyzji lekarza i służb sanitarnych".

Według szefa KPRM Michała Dworczyka, ok. 5 nad ranem we wtorek okazało się, że jeden z funkcjonariuszy SOP, który pracuje z premierem uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Wówczas - jak dodał - szef rządu został objęty kwarantanną, została wdrożona procedura na okoliczność takiej sytuacji.

Zgodnie z obecnymi zasadami kwarantanna wynosi 10 dni licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, może zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny. Jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono przebywającej na niej osobie test na koronawirusa, a wynik jest negatywny, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może wcześniej zwolnić z kwarantanny.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum