Rzecznik MZ o liczbie testów, drive-thru i wymazówkach, które dowiezie kurier

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 12:38

Chcemy wprowadzić kwarantannowe drive-thru, czyli kierować osoby w ostatnich dniach kwarantanny, z dojazdem własnym samochodem, na pobranie wymazu. Jeżeli ktoś nie ma własnego transportu, wymazówka do niego dojedzie - w resorcie trwają prace na tym, by mógł ten obszar obsługiwać jakiś zespół kurierski - powiedział w poniedziałek (27 kwietnia) Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Rzecznik resortu mówił o zmianach planowanych w MZ Fot. MZ

- Liczymy, że stosowna zmiana legislacyjna pojawi się na przełomie tego i przyszłego tygodnia, wówczas drive-thru zacznie funkcjonować na szeroką skalę - poinformował Andrusiewicz.

Rzecznik przyznał, że "niestety po niedzieli mamy mniejszą ilość testów". - Na chwilę obecną to poniżej 10 tysięcy. Po każdej niedzieli ich liczba spada; wiąże się to m.in. z mniejszą liczbą personelu medycznego i personelu w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Liczymy, że już po dzisiejszym dniu znów liczba wykonanych testów wzrośnie. Obecna wydolność prawie 90. laboratoriów to 25 tys. testów na dobę - mówił rzecznik. 

Sprecyzował, że resort jest za wykonywaniem testów u służb, personelu medycznego "w każdym przypadku, gdy zachodzi podejrzenie kontaktu z osobą zakażoną". - Każda osoba z personelu, która zgłasza kontakt z osobą zakażoną, zgłasza wątpliwości - choćby do dyrekcji szpitala - ma obowiązek być skierowana na badanie - zaznaczył Andrusiewicz.

Rzecznik MZ poinformował, że walidacja testów białkowych, antygenowych, jeszcze trwa. Wyjaśnił, że resort chce mieć dane na podstawie przynajmniej kilkuset wykonanych testów, żeby "z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że dają wiarygodny wynik". - Na tę chwilę jeszcze tego nie możemy powiedzieć - ocenił.

Andrusiewicza zapowiedział także - w kontekście uciążliwości wynikających z obowiązkowej kwarantanny - plan dla osób pracujących po jednej stronie granicy, a mieszkających po drugiej. - Taki transgraniczny plan już powstaje i wkrótce zostanie zakomunikowany - powiedział.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum